p0004 arıza kodu nedir çözümü nasıl

P0004 arıza kodu nedir çözümü nasıl yazımda bu arıza kodunun belirtileri, neden olduğu sorunlar, teşhisi, tamiri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Daha önce p0001, p0002, p0003, arıza kodlarını yazmıştım. Onlar da bununla neredeyse aynı, eğer aradığınız onlardan biriyse üstüne tıklayın.

P0004 arıza kodu nedir çözümü nasıl

p0001’den P0004’e kadarki kodlar yüksek basınç regülatörünün arızaları ile doğrudan alakalı. P0004 arıza kodu yakıt hacmi regülatör devresi yüksek anlamına geliyor. Yani regülatör o an işlevini yerine getiremiyordur. Bu arıza da diğer gruptaki arızalar gibi gibi manifold marifetiyle yakıt besleyen araçlarda olmaz. Yüksek basınç regülatörü barındıran direkt enjeksiyonlu benzinli ve dizel araçlarda olur. Bu minvalde eğer ki direkt enjeksiyonlu bir otomobil sahibi değilseniz ve sağdan soldan duyup telaşlanıp buraya geldiyseniz bu arıza sizi alakadar etmiyor.

P0004 Arıza Kodu Belirtisi Nelerdir?

Bu arızayı veren araçlar genelde şu sorunlara yol açar.

  • Araç ya hiç çalışmaz ya zor çalışır
  • Çalışırken devir dalgalanmaları yaşanabilir
  • Motor güvenli moda (limp mode) girer ve önceden ayarlanmış belli bir devrin üzerine çıkmaz
  • Kesinlikle motor arıza lambası yanar (fiat grubunda yanıp sönebilir)

Bu yukarıdakileri arızaları almanız çok olası.

P0004 Arıza Kodu Tamiri Nasıl Yapılır

Bu türden bir hata alıyorsanız öncelikle yüksek basınç regülatörü tesisatını ve soketleri kontrol etmelisiniz. Yüksek basınç regülatörü direkt olarak PCM’ye bağlıdır ve 12 volt ile çalışır. 2 kablolu bu tesisatın bir kablosu pozitif diğer kablosu şasedir. Tesisatı soketi sökerek bir multimetre ile de test edebilirsiniz. Daha sonra regülatör kontrol edilmeli, saglam olduğuna eminseniz başka hata kodları olup olmadığına bakın. Mesela enjektörlerde oluşan hatalarda araç bu kodu da verebiliyor lakin mutlaka enjektörlerle ilgili arıza kodunu da veriyor.

P0004 Fuel Volume Regulator Control Circuit High

Başlıkta yazan aldığınız kodun ingilizcesi oluyor ve genelde translate marifetiyle kopyala yapıştır yapan internet sitelerinde yakıt ses regülatörü gibi anlamsızca çeviriliyor, doğrusu ve türkçe karşılığı yazdığım gibidir.

Ayıca motorlarda kullanılan sensörleri anlattığım bir yazım mevcut, belki bakmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki video p0001 ile ilgili olsa da size fikir verecektir. P0004 arıza kodu çözümü nedir yazıma burada son veriyorum, aklınıza takılanları aşağıdan sorun. Başka yazılarda görüşelim.

Linkteki video size yardımcı olabilir.

P0004 arıza kodu nedir çözümü nasıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.