P0005 arıza kodu nedir çözümü nasıl

P0005 arıza kodu nedir çözümü nasıl yazısında bu çok ender arıza kodunun çözümü, sebepleri, belirtileri ve arıza teşhisini yazacağız.

P0005 arıza kodu nedir çözümü nasıl

Bu arıza kodu yakıt emniyet valfi (selenoid) a devresi yüksek anlamına geliyor. Bu durumda araç çalışmaz ve mutlaka arıza lambası yanar. Yapacağınız şey yakıt hattı üstünde bir elektro valf yani selenoid aramak. Bazı araçlarda kaza sırasında yakıtı kesen valfler bulunur bu arıza onlarla ilgilidir. Bu tür bir valf depo şamandırasında ya da varsa yüksek basınç yakıt pompası içinde bulunabilir.

Bu tür bir kod aldıysanız önce motora yakıt gelip gelmediğini kontrol edin, daha sonra kesici bir valf arayın. Ayrıca sert çukurlara girildiğinde nadiren yine bu tür bir arıza alabilirsiniz. Böyle durumlarda kontağı kapatıp açın ya da akü kutup başını söküp takın. Eski araçlarda aynı görevi yapan mekanik bir valf vardı şimdilerde her şey elektronik.

P0005 DTC arıza kodu

DTC arıza kodları aracı söküp arıza aranmasına mani olmak için oluşturulan kodlardır. Aynı zamanda motorların daha verimli çalışabilmesi için elektronik sistemlerle donatılmasından dolayı arıza ve hata kodları her ne kadar sürücülere sinir bozucu gelse de yine de düşünüldüğü zaman işçiliği azaltan kodlarıdır. Lakin maalesef her usta, tamirhane sahibi bu kodları okuyacak eğitime ve ekipmana sahip olmadığı için günümüzde oldukça fazla deneme yanılma yöntemi ile arızalar giderilmeye çalışılıyor ve bu da lüzumsuz masrafa neden oluyor. Tabii burada daha donanımlı olanları da tenzih ediyorum. Bu tür işletmelerin diğerlerinden neden bir miktar daha pahalı hizmet verdiğini de böylelikle açıklamış olayım.

Yazıyı burada bitiriyorum fakat hatırlatmak istediğim noktalar var. Burada bulamadığınız arıza kodları (hata kodları) için aşağıdan bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm arıza kodlarını yazmaya çalışıyoruz. Arıza kodu tespiti için mümkünse aracınıza özel yazılımla obd2 portuna bağlanarak dtc kodunu bulmaya çalışın. Çünkü araçların ortak kullandığı jenerik arıza kodları dışında markaya özel kullanılan hata kodları da olabiliyor. Onun için aramalarınızda mutlaka markayı da belirtin. Başka bilgiler için sitede arama yapabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.