P0006 arıza kodu nedir ve çözümü

P0006 arıza kodu nedir ve çözümü nasıl yazımızda bu hata kodunu ve ayrıntılarıni ele alacağız. Obd2 portuna bağlanarak alınan bu hata kodu çok nadir görülür ve p0005 arıza kodu ile aynıdır. Birisinde sinyal yüksek diğerinde sinyal düşüktür.

P0006 hata kodu çözümü

Yakıt emniyet valfi a devresi düşük anlamına gelen bu kodu aldığınızda araç çalışmayabilir ve kesinlikle DTC gösterge panelinde arıza lambası yakar. Bu duruma neden olan parça araçlarda kaza sonrası yakıtı kesen emniyet valfi ya da selenoidi. Bu durumda valfin yerini bulup kontrol etmelisiniz ve ayrıca motora yakıt gelip gelmediğini de kontrol etmelisiniz.

Valfin yeri şamandıra içi ya da varsa yakıt pompası da olabilir. Pek sık olan bir arıza da değildir. Soketini kontrol edin, valfin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer valf bir şekilde kapanmış ve açılmıyorsa değiştirmekten başka yapacağınız bir işlem yok. Bu emniyet valfi eski araçlarda mekanik olarak vardı ve kapandığı zaman aracın içindeki bir kolun çekilmesi ile açılabiliyordu.

P0006 arıza kodu nedir ve çözümü

DTC arıza kodları aracı söküp arıza aranmasına mani olmak için oluşturulan kodlardır. Aynı zamanda motorların daha verimli çalışabilmesi için elektronik sistemlerle donatılmasından dolayı arıza ve hata kodları her ne kadar sürücülere sinir bozucu gelse de yine de düşünüldüğü zaman işçiliği azaltan kodlarıdır. Lakin maalesef her usta, tamirhane sahibi bu kodları okuyacak ağitime ve ekipmana sahip olmadığı için günümüzde oldukça fazla deneme yanılma yöntemi ile arızalar giderilmeye çalışılıyor ve bu da lüzumsuz masrafa neden oluyor.

Yazıyı burada bitiriyorum fakat hatırlatmak istediğim noktalar var. Burada bulamadığınız arıza kodları (hata kodları) için aşağıdan bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm arıza kodlarını yazmaya çalışıyoruz. Arıza kodu tespiti için mümkünse aracınıza özel yazılımla obd2 portuna bağlanarak dtc kodunu bulmaya çalışın. Çünkü araçların ortak kullandığı jenerik arıza kodları dışında markaya özel kullanılan hata kodları da olabiliyor. Onun için aramalarınızda mutlaka markayı da belirtin. Başka bilgiler için sitede arama yapabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.