P0007 Arıza kodu çözümü nedir

P0007 Arıza kodu çözümü nedir yazısında bu dtc hata kodunun ne demek olduğunu, ne yapılması gerektiğini, nasıl tamir edileceğini yazacağım. Eğer obd2 cihazında bu kodu görüyorsanız yazıyı okumanız yararınıza olacaktır. Bundan sonra bazı arıza kodlarını grup olarak yazmayı düşünüyorum. Çünkü arıza sebebi aynı oluyor. Birisi voltaj düşük diğeri voltaj yüksek, öbürü basınç yüksek ya da düşük gibi. Hatta iki sensör kullanıyorsa a ve b olarak 8 kod oluşuyor. Onun için eğer okudunuz kod a harfi içeriyorsa 1. parça b içeriyorsa 2. parça arızalı gibi.

P0007 Arıza kodu çözümü nedir

Aynı p0005 ve p0006 arıza kodunda olduğu gibi bu p0007 dtc arıza kodu da yakıt emniyet valfi a kontrol devresi yüksek arızasını işaret eder. Başka yazıda dediğim gibi bu grup kodlarının birisi voltaj yüksek, birisi voltaj düşük sonuçta arızalı olan yakıt emniyet valfi. Bu durumda valfin yerini bulup sağlam olup olmadığına bakacaksınız. Kablo ve soketleri de kontrol etmekte fayda var. Valfin yeri yakıt şamandırasında ya da motor kompartmanında olabilir.

Bu hatayı veren araç çalışmaz, motora yakıt gitmez. Adı üstünde emniyet valfi, normalde kaza anında aracın yanmasını engellemek için devreye girer.

DTC arıza kodları aracı söküp arıza aranmasına mani olmak için oluşturulan kodlardır. Aynı zamanda motorların daha verimli çalışabilmesi için elektronik sistemlerle donatılmasından dolayı arıza ve hata kodları her ne kadar sürücülere sinir bozucu gelse de yine de düşünüldüğü zaman işçiliği azaltan kodlarıdır. Lakin maalesef her usta, tamirhane sahibi bu kodları okuyacak ağitime ve ekipmana sahip olmadığı için günümüzde oldukça fazla deneme yanılma yöntemi ile arızalar giderilmeye çalışılıyor ve bu da lüzumsuz masrafa neden oluyor.

Yazıyı burada bitiriyorum fakat hatırlatmak istediğim noktalar var. Burada bulamadığınız arıza kodları (hata kodları) için aşağıdan bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm arıza kodlarını yazmaya çalışıyoruz. Arıza kodu tespiti için mümkünse aracınıza özel yazılımla obd2 portuna bağlanarak dtc kodunu bulmaya çalışın. Çünkü araçların ortak kullandığı jenerik arıza kodları dışında markaya özel kullanılan hata kodları da olabiliyor. Onun için aramalarınızda mutlaka markayı da belirtin. Başka bilgiler için sitede arama yapabilirsiniz. Bulamadığınız ya da çözemediğiniz, ne anlama geldiğini bilmediğiniz kodlar için aşağıdaki soru cevap bölümünden bize yazabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.