P0008 P0009 arıza kodu çözümü

P0008 P0009 arıza kodu çözümü yazısında bu iki dtc hata kodunu değerlendireceğim. Bundan sonra bazı arıza kodlarını grup olarak yazmayı düşünüyorum. Çünkü arıza sebebi aynı oluyor. Birisi voltaj düşük diğeri voltaj yüksek, öbürü basınç yüksek ya da düşük gibi. Hatta iki sensör kullanıyorsa a ve b olarak 8 kod oluşuyor. Onun için eğer okudunuz kod a harfi içeriyorsa 1. parça b içeriyorsa 2. parça arızalı gibi.

P0008 P0009 arıza kodu çözümü

Bu arıza kodları krank ya da trigerde bulunan pozisyon sensörünü işaret eder. Bu kodu veren araç çalışmaz ve gösterge panelinde arıza ışığı yakar. Yapacağınız şey parçanın yerini bulup kablo ve soketleri en son da parçanın kendisini kontrol etmek ve gerekirse parçayı değiştirmek. Aynı zamanda bazı araçlarda krank pozisyon sensörü ya da eksantrik pozisyon sensörü arızasında da bu hata gelebilir. Çok nadir bir hatadır onu da söyleyeyim genelde p0010 gelir ama bu da olabilir.

Yazıyı burada bitiriyorum fakat hatırlatmak istediğim noktalar var. Burada bulamadığınız arıza kodları (hata kodları) için aşağıdan bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm arıza kodlarını yazmaya çalışıyoruz. Arıza kodu tespiti için mümkünse aracınıza özel yazılımla obd2 portuna bağlanarak dtc kodunu bulmaya çalışın. Çünkü araçların ortak kullandığı jenerik arıza kodları dışında markaya özel kullanılan hata kodları da olabiliyor. Onun için aramalarınızda mutlaka markayı da belirtin. Başka bilgiler için sitede arama yapabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.