P0010 p0011 p0012 p0013 p0014 p0015 arıza kodu ve çözümü

P0010 p0011 p0012 p0013 p0014 p0015 arıza kodu ve çözümü neden böyle yazdım hemen söyleyeyim, yukarıdaki kodu alıyorsanız bu dtc hata kodları renault, fiat, vw, opel, mercedes, bmw, honda, toyota artık aklınıza ne gelirse tüm markaların ortak kullandığı eksantrik konum aktüatör arızası kodudur. Bunu grup olarak yazdım çünkü bunların birisi voltaj devre yüksek, diğeri voltaj devre düşük, öteki sensör a beriki sensör b gibi anlamlar içeriyor. 1’den çok sensöre sahip olanlarda b harfi kullanılıyor ki hangisinin arızalı olduğu anlaşılabilsin.

P0010 p0011 p0012 p0013 p0014 p0015 arıza kodu ve çözümü

Bu arızayı alıyorsanız hemen söyleyeyim değişken supap zamanlaması olan motora sahip bir aracınız var. Şimdi size değişken supap zamanlamasının nasıl çalıştığını filan yazıp yazıyı boğmayacağım. Kısaca bir elektro valf yani selenoid motor devrine göre supap zamanlamasını değiştirmek için yağ gönderir ya da yağı keser. İşte bu kodları alıyorsanız ya bu parça arızalıdır, ya soketinde ya da kablosunda bir şey olmuştur. Yöneleceğiniz parça budur.

Bu tür durumda araç arıza lambası yakmaz, yolda kalmaz, çalışması değişmez. Sadece sizin hissedemeyeceğiniz kadar gücü değişir. Atıyorum 150 beygirse değişken supap zamanlaması olmadığı için 140 beygir üretir. Onun dışında yakıt ekonomisine etkisi falan hissedilir şekilde olmaz. Bir aracımda iptal etmiştim.

DTC arıza kodları

DTC arıza kodları aracı söküp arıza aranmasına mani olmak için oluşturulan kodlardır. Aynı zamanda motorların daha verimli çalışabilmesi için elektronik sistemlerle donatılmasından dolayı arıza ve hata kodları her ne kadar sürücülere sinir bozucu gelse de yine de düşünüldüğü zaman işçiliği azaltan kodlarıdır. Lakin maalesef her usta, tamirhane sahibi bu kodları okuyacak ağitime ve ekipmana sahip olmadığı için günümüzde oldukça fazla deneme yanılma yöntemi ile arızalar giderilmeye çalışılıyor ve bu da lüzumsuz masrafa neden oluyor.

Yazıyı burada bitiriyorum fakat hatırlatmak istediğim noktalar var. Burada bulamadığınız arıza kodları (hata kodları) için aşağıdan bize sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince tüm arıza kodlarını yazmaya çalışıyoruz. Arıza kodu tespiti için mümkünse aracınıza özel yazılımla obd2 portuna bağlanarak dtc kodunu bulmaya çalışın. Çünkü araçların ortak kullandığı jenerik arıza kodları dışında markaya özel kullanılan hata kodları da olabiliyor. Onun için aramalarınızda mutlaka markayı da belirtin. Başka bilgiler için sitede arama yapabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.