Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır

Patlak amortisör nasıl anlaşılır yazımda hem parçaya hem teşhisine değineceğim. Alın çayınızı kahvenizi okumaya başlayın. Bakalım patlak amortisör nasıl anlaşılırmış.

Amortisörün Görevi Nedir?

Amortisör helezon, yani yayın salınımını kesmekle görevli parçadır. Bu görevi dikey yönde hem aşağı, hem de yukarı hareketlerde keser. Yolda bir kasisten geçtiğinizi düşünün, eğer amortisör olmazsa yay önce kısalacak ev yapısı gereği enerji depolayacaktır, geçiş bitince de topladığı enerji ile uzamaya başlayacak ve bu sefer durması gereken noktadan biraz daha açılarak tekrar kısalacak, sonra kısayken biriktirdiği enerji ile tekrar uzayacak bu enerji nötr olana kadar devam edecektir. Bu salınımın ne kadar süreceği ise ilk anda biriken enerji ile doğru orantılı olacaktır.

İşte Amortisör burada devreye giriyor ve içinde depolanmış halde bulunan yağ ya da gaz sıkışarak, küçük bir siboptan geçiyor ve akışkanın (gaz dateknik olarak bir akışkan) bu geçişi sırasında sıkışmasından kaynaklı yayda biriken enerji çok daha çabuk sönümleniyor. Amortisör olmadığında bir kaç kere tekrarlanacak bir salınım amortisörle bir tekrar sürüp noktalanıyor.

Bir diğer görevini de tekerleğin bir çukura düşmesinden vereyim. Bu sefer de amortisör olmazsa tekerlek çukura geldiğinde çok hızlıca yayın da itme kuvvetiyle aşağı düşecektir. Sonra ardından yukarıda anlattığım salınımlar başlayacaktır. Oysa amortisör olunca tekerlek birden çukura düşmez, çünkü parçanın açılma direnci yayın itme direncine karşı kuvvet uygular. Böylece çukur küçükse tekerlek üstünden atlar ya da büyükse iniş çok daha yumuşak ve salınımsız gerçekleşir.

Peki patlak amortisör nasıl anlaşılır?

Kes be sadece gel diye düşünüyor olabilirsiniz ama bir parçanın çalışma sistemini bilmezseniz arıza teşhisini de doğru yapamazsınız. Bozuk amortisörü buraya kadar okuyanlar şıp diye anlar ama yine de yazayım. Arabayı sallayın! evet hangi amortisörün patlak olduğunu düşünüyorsanız o amortisörün olduğu tarafı kuvvetlice yukarı aşağı sallayın ve yaylanma hareketinin durmasını bekleyin. Sağlam amortisörde bu hareket çoğu zaman bir yaylanmada sönümlenecektir. İkinci yaylanma çok küçük olur. Eğer salladıktan sonra bıraktığınızda bir kaç kez ve büyük bir salınım varsa o amortisör görevini yerine getirmiyordur. Bu kadar basit. Ayrıca yağlı ya da gazlı amortisrlerde üst kısımda yağ olup olmadığını da gözle kontrol edin, eğer yağ varsa yine o amortisör kaçak yapmaya başlamıştır ya bozuktur ya da bozulmaya namzettir. Bu arada gazlı amortisörlerde de parçayı yağlamak için bir miktar yağ olur.

patlak amortisör nasıl anlaşılır – amortisördeki yağ kaçağı net olarak görülüyor.

Amortisör Neden Bozulur Nasıl Tamir Edilir?

Amortisör dikey bir bisiklet pompasının aynısıdır. Keçeleri yağ ya da modeline göre gazı kaçırdığı zaman “bizler ona kısaca patlak amortisör deriz” bozulur ve görevini yapamaz hale gelir. Bir de kilitlenme ve eğilmesi vardır ki o konuya sonra değinirim. Eğer amortisörün patlak olduğu teşhisini koyarsanız amortisör tamirini anlattığım yazıya gidip okuyabilirsiniz.

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi?

Muayene istasyonları bu yönde bir kontrol yapmıyor fakat amortisörde yağ kaçağı var ise bunu hafif kusur olarak yazıp araçları muayeneden geçiriyorlar. Yani sorunuzun cevabı patlak amortisör muayeneden geçer.


Patlak amortisör nasıl anlaşılır yazımız sonuna geldik, tecrübelerinizi ve yaşadığınız sorunları bizimle aşağıdan paylaşın, başka yazılarda görüşelim. Verdiğim linkteki videoda elle sallayıp yapılan patlak amortisör kontrol yöntemini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.