Polen filtresi nedir

Polen filtresi nedir ne değildir, yeri yurdu neresidir, pahalı mıdır, değişimi nasıl, değişmezse ne olur… efendim tüm bu gudik soruların ve sorunların cevabını az sonra yazımızda okuyacaksınız. Polene alerjisi olanlar ekranın az ötesinden bakıp okusun, benden söylemesi!

Polen filtresi nedir?

Polen filtresi canımızı, malımızı, namusumuzu koruyan bir şey değildir elbette, basitçe hem polenleri, hem tozu, pisi, isi havadan ayrıştıran ve kabine girmesini engelleyen basit bir kağıt filtredir. Aslında 90’larda bu donanım hayatımıza daha çok girmeye başladı. Eskiden yoktu böyle bir şey, havalandırma kazanının içi hep dutluktu, sonra otomotiv sektörü düşündü ve taşındı bu yeni malzemeyi hayatımıza soktu. Oldukça da faydalı kerata, gerçekten menfezlerden özellikle toz da girmesini engelleyerek aracın tertemiz kalmasını sağlıyor. Yoksa benim polene alerjim yok, alerjisi olana da en iyi yol arkadaşıdır muhakkak.

polen filtresi nedir – filtrenin görünüşü up yazısına dikkat

Polen filtresi nasıl değişir?

Genelde kalorifer kazanının üstünde ya da kazanın dışarıdaki menfezlere açılan plastik borunun üstünde olur. Yani yeri araca göre değişken. Mesela ford focus mk1’de üstün alman mühendisliğini konuşturamayan tasarımcılar dışarıdaki cam altı bakalitin altına koymuşlar ve her değişimde bakalit söküle takıla tırnakları kırıldığı için ve ayrıca pek de pahalı olduğundan her yağmurda su alır. Neyse özelleştirmeyelim. Yerini bulup çıkartıyorsunuz ve aynı arabanın hava filtresini değiştirdiğiniz gibi yenisini koyuyorsunuz. Yalnız burada bir püf noktası var filtreler yönlüdür o yüzden ok işareti devamlı yukarı gelir. Polen filtresi değişimi de bu kadar kolaydır.

Polen filtresi tıkanırsa ne olur?

Bunu da yazayım da benden çıksın evvela klima soğutmaz. Yalnız öyle böyle değil, bayağı gaz bitmiş gibi soğutmaz. Dolayısı klima soğutmuyorsa bir bakın derim. Menfezlerden hava çıkışı azalır, havalandırma yetersiz olur ve buna mukabil karşı basınç yüzünden kalorifer motoru da daha sesli çalışır.

Polen filtresi olmazsa ne olur?

Hiç bi’ şeycik olmaz, sistem tam gaz gürül gürül çalışır fakat toz, pis ve polenler de aynı şekilde eski araçlar gibi kabin içine gelir. Yani olması olmamasından çok daha iyidir.

Polen filtresi kaç km’de bir değişir?

Genelde yağ bakınlarında değişir ama kaloriferde ısıtma, klimada soğutma problemi varsa ve tozlu yollarda kullanıyorsanız daha erken değiştirin.

Polen filtresi fiyatları nedir?

Valla bu kağıt filtrenin fiyatları markaya göre çok değişken, yerli üretim filtreler 15 lira gibi fiyatlardan başlıyor. Yabancı üretimler ise maşallahları var 100 liraya kadar gidiyor. Ben hep 15 liralık kullandığımdan yabancı olanları sormayın, kağıt filtreye o kadar vermek kanıma dokunur desem abartmam.

polen filtresi nedir yazımı burada sonlandırıyorum. Soru ve yorumlarınızı aşağıdan yazabilir, sayfamızı şenlendirebilirsiniz. Şuracıkta da periyodik bakım nasıl yapılır yazmıştım ilgilisi tıklasın.

Polen filtresi nedir

aşağıdaki videoda focus 3 polen filtresi değişimini görebilirsiniz.

2 thoughts on “Polen filtresi nedir

 • Ekim 17, 2019 tarihinde, saat 7:31 pm
  Permalink

  Hocam senin hakkini nasil oderiz bilmiyorum.
  Yatiyorum kalkiyorum senin hakkini nasil oderim diye dusunuyorum.
  Saolasin verdigin bilgilerden dolayi.

  Yanıtla
  • Ekim 17, 2019 tarihinde, saat 8:16 pm
   Permalink

   bir teşekkür yeter.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.