Porya nedir? Porya değişimi

Porya nedir yazısıyla sizlere parçayı, tamirini, değişimini, fiyatını, arıza ve arıza belirtilerini anlatmayı umuyorum. Daha önce porya bilyesi değişimini başka yazıda anlatmıştım. Hem linkini koyacağım hem de yine de kısaca değineceğim. Başlayalım bakalım yazı bizi nerelere götürecek.

Porya nedir?

Porya, aracın ön tekerleklerinde aks başının, fren disiklerinin ve tekerleğin üzerine bağlandığı taşıyıcı bir parçadır. Aslında kısaca tekerleklerin dönme işini bu arkadaş yapar. İçinde bir de tekerlek bilyesi, ön teker rulmanı, porya bilyesi gibi isimlere haiz bir rulman da barındırır. Bu bilye meselesini daha evvel anlattım. Hani o bozulunca uğultu yapan kendisi küçük fakat rahatsızlığı büyük olan parça.

Porya bilyesi nedir?

Bir üst satırda anlattığım gibi, poryanın göbeğinde dönme hareketinin sessiz sedasız ve pürüzsüz olmasını sağlayan parça porya bilyesidir. Bu bilye de her parça gibi ömürlüdür, bir müddet sonra aşınmalardan kaynaklı boşluk ve ses yapmaya başlar. Bu ses çok uğultulu olur ve araç hızlandıkça artar, yavaşladıkça azalır. Eğer ön tekerleklerden uğultu şeklinde hıza duyarlı biz ses gelirse anlayın ki sebebi porya bilyesidir.

Porya arızaları nelerdir?

Eğer bir kaza bela olmazsa arıza yapacak bir parça değildir. İçindeki bilye arızalanır. Bunun dışında çok nadiren çatlama gibi bir durum oluşabilir fakat genelde çok rijit ve sabit yapısından dolayı pek bir sorun çıkartmaz.

porya nedir – ön teker poryası

Porya nasıl değiştirilir?

Burada ön teker bilyası değişiminde anlattım. Aynı şekilde sökülüp takılıyor. Önce aracı düz bir zeminde park edin, arka tekerlekleri bir takozla kaymaması için besleyin. Bozuk olduğunu düşündüğünüz tekerleğin bijonlarını hafifçe gevşetin. Sonra krikoyla aracı kaldırın ve tekerleğin bijonlarını tamamen söküp güvenlik önlemi olarak yarısı dışarıda olacak şekile aracın altına koyun. Buraya kadar kolay zaten.

Şimdi poryayı sökmek için taşıyıcıyı sökeceksiniz. Bunun için fren kaliperi, fren diski, rot başları, alt rotil, aks başı ve amortisörü sökmeniz gerekiyor. Önce aks başını sökün, kaliperi arkasındaki civataları söküp çıkartın. Çıkarttıktan sonra bir iple helezona asın. Daha sonra diski yerinden elinizle çekerek çıkartın. Bundan sonra rotil, rot başı, ve amortisörün alt bağlantısını da söküp ana taşıyıcıyı porya ile çıkartabilirsiniz. Bundan sonrası kolay. Eski poryayı bilyası ile söküp yenisini takacaksınız fakat porya bilyasını taşıyıcıya takabilmek için bir presçiye gitmeniz gerekiyor.

İşlemler bitince ters sıralama ile aracı toplayabilirsiniz. Bu işlemden sonra bir ayar yaptırmanız gerekmez. Tabii rot başını kendi etrafında döndürmezseniz. bu arada porya fiyatları 50 liradan başlayıp orijinallerde 500 liraya kadar gidiyor.

Başka yazılarda görüşelim. Tüm soru ve sorunlarınız, istek, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki soru cevap bölümünden bize yazabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda porya değişimini görebilirsiniz.

One thought on “Porya nedir? Porya değişimi

  • Aralık 2, 2021 tarihinde, saat 8:08 pm
    Permalink

    On numara anlatımm yaa helal olsunn

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.