Rail Basınç Sensörü Nedir? Arızası, Tamiri, Teşhisi?

Rail basınç sensörü, bugün yakıt sisteminin bir parçası olan rail basınç sensörünün ne işe yardığını tüm arızalarını, arıza tespit yöntemini ve tamirini anlatacağız. Bu arada artık sadece dizellerde değil, benzinli direkt enjeksiyonlu araçlarda da bu parçanın bulunduğunu ve çalışma prensibinin aynı olduğunu hatırlatalım. Hadi çayınızı, kahvenizi alın da başlayalım.

Rail Basınç Sensörü (Müşürü) Nedir?

Eskilere göre müşür ya da müşir, yeni nesilde sensör olarak anılan bu parça yakıt hattımızdaki rail rayı ya da diğer adıyla rail borusu ve hatta yakıt galerisi üstünde sabit duran ve ürettiği voltaj ile rail içindeki yakıtın basıncını ölçen basit ama sizi yolda bırakabilecek bir parçadır.

Rail Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Rail basınç sensörü arızası
Rail Basınç Sensörü Görünüşü

Rail sensörünün çalışma prensibini öğrenince arıza teşhisini de şıp diye anlayacağınıza eminim. Rail sensörüne çoğu arabada 3 kablo gider. Bunların birisi 5 volt, birisi sinyal, bir diğeri şase kablosudur. Neyse çok dallandırmadan devam edelim. Parçanın içinde aslında basınca göre voltaj üretip, bu voltajı sinyal dediğimiz kısımdan ECU‘ya (Engine Control Unit) geri gönderen bir çeşit direnç bulunur. Tahmin ettiğiniz gibi ECU (buna EKÜ diyorlar şimdilerde ama hatalı, türkçe’ye çevrilecekse motor kontrol ünitesi demek gerekir) bu dirençten gelen voltajı ölçüp yakıt basıncının sağlıklı olup olmadığına karar verir. Aslında ECU dediğimiz şey bir nevi voltmetre gibi çalışır, voltaj düşük ya da olması gerekenden yüksek gelirse de motoru ya durdurur ya da arıza lambası yakar.

Genelde sensörün markasına göre değişmekle beraber, aracın hata vermemesi için rail sensöründen gelen değer 1-4 volt arası olmalıdır. Tabii dediğim gibi markaya göre değişir, bu değer +-0,5 volt oynayabilir. Doğrusunu öğrenmek için üreticinin kılavuzuna bakmak gerekir.

Rail Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu durumda araç gösterge ikaz panelinde hata lambasını yakacaktır. Devri yükseltmeyip limp mode alabilir ya da markaya göre hiç motoru çalıştırmayabilir de. Önce arızayı bulmak için araç OBD2 soketinden bilgisayar ya da telefon gibi bir cihaza bağlanmalısınız. Ardından hata kodu okunmalı. Eğer yakıt basıncı ile ilgili hata veriyorsa o halde bu parça kontrol listesine alınmalıdır. Yakıt basıncı doğru olsa bile bu parça arızalanırsa araç haliyle hata verecektir. Onun için bu tür arızalarda önce parça üstündeki sensörlerden başlamanın faydası var. Tabii boru ve rekorlarda kaçak, kırık gibi fiziksel arıza yoksa. Zaten fiziksel bir arıza durumunda yakıt kaçağı olacağından yakıt kokusunu alırsınız. Bunun dışında sistemde bulunan yüksek basınç pompası ve varsa depoda bulunan yakıt pompasına bakmak gerekir. Yine konuyu dağıttım, her nasılsa bunu hep başarıyorum. Devam edelim… ; Bu arada rail basınç hata kodu P0191 oluyor çoğu araçta.

Şimdi böyle bir arıza aldığınızı var sayıyorum, rail basınç sensörünü kontrol edeceksiniz ama nasıl? Bunun için bir voltmetre ile kontak açıkken rail sensörü üstündeki soketten volt metrenin pozitif ucunu kablo kenarından sokarak voltaj değerlerini ölçüp, bir ölçüm de çalıştırıp yapabilirsiniz. Eğer 5 volt referans voltajı doğru ise ve ilk okuduğunuz ile motor çalıştıktan sonraki değerler pozitif yönde artıp fark oluşturuyorsa sensör sağlamdır. Bununla ilgili bir videoyu yazının sonuna koyacağım. Bir başka yöntem de soketi söküp 5 volt soketinden ortadaki sinyal soketine 3-4 volt üretecek bir direnç takmak olabilir. Yani rail sensörünü simule edersiniz. Eğer motor düzgün çalışıyorsa sensör bozuk, eğer motorda simulasyondan sonra vuruntulu ve düşük çalışma varsa sensör sağlam demektir. Lakin bu yöntemi tasiye etmem çünkü yakıt galerisinde düşük basınç var ise bu enjektör işemesine ve motorda piston eritmeye varacak sonuçlar doğurur.

Rail Sensörü Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Rail Sensörü tamir edebileceğiniz bir parça değil, zaten değmez de. Rail basınç sensörü fiyatları ortalama 100 lira civarında. Marka modele göre 70 liraya da alabilirsiniz 150 liraya da. En temiz yöntem parçayı değiştirmek, bunun için rail borusunun üstünde bulunan eski sensörü uygun bir anahtarla (17-18-19 olabilir) sökün ve yerine yenisini takın. İşlem bu kadar basit, bunu yaptıktan sonra herhangi bir kalibrasyona, ayara gerek yok. Sadece arabayı çalıştırdıktan sonra kenarından kaçak olup olmadığını gözleyin zaten yeterince sıktıysanız kaçak yapmaz. Parçayı sıkarken de aşırı kuvvetten kaçının, sertleştiği yere kadar sıkın. Unutmayın her kullandığınız anahtarın boyu maksimum torka göre yapılmıştır. Hiç bir anahtarın sonuna boru ya da başka bir anahtar gibi kuvvetten kazanç sağlayacak ekler takmayın. Sökerken bunu yapabilirsiniz ama sıkarken kesinlikle yapamazsınız. Bu arada bası araçlarda rail basınç sensörüne ulaşmak zor olabilir ve bazı parçaları sökmek zorunda kalabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Alt tarafta sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Aşağıdaki videodan rail basınç sensörü nasıl test edilir görebilirsiniz.
Buradan da rail sensörü nasıl değiştirilir videosunu görebilirsiniz.

ilginizi çekebilir; dizel motor neden hava yaparegzozdan siyah duman atıyor – mazot filtresi tıkanır mı nasıl değiştirilir

DMCA.com Protection Status

Rail Basınç Sensörü Nedir? Arızası, Tamiri, Teşhisi?” için 285 yorum

 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 1:53 am
  Permalink

  Megane 2 1.5dci aracım soğukken çok iyi çekiyor ama sıcakken gitmiyor.
  Pc de mazot basınç sensörü arızası veriyor.
  Gaz tepkimesi yok araçta geç gaz alıyor ve emsallerine oranla çok yakıyor.
  Sorunu nereden araştırmaya başlamalıyım?

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 12:07 pm
   Permalink

   enjektörcüye gitmelisiniz. enjektörler test edilmeli, gerekirse yakıt sistemi test edilmeli.

   Yanıtla
 • Kasım 29, 2019 tarihinde, saat 4:32 pm
  Permalink

  2005 model ford fiesta dizel aracım sabit hızda ilerlerken biri arkadan tutup bırakıyormuş gibi kesme yapıyor cihaza taktığımızda kızdırma bujusi ve fren müşürü ken yolu arızası veriyor bujiler söküldü sağlam çıktı elektrikçi baktı sıkıntı yok dedi sizce hangi parçadan kaynaklı olabilir.şimdi beyinciye gitti o bakacak birde.

  Yanıtla
  • Kasım 29, 2019 tarihinde, saat 6:37 pm
   Permalink

   Kızdırma ve fren müşürü bozuk olsa bile alakası sorunla alakası yok. Tavsiyem pompaciya danışmanız. İncelemek gerekir.

   Yanıtla
 • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 5:39 pm
  Permalink

  Selamün aleyküm ustam.
  Bende 1998 model 2.0 motor opel astra var aracim yolda giderken 3-4 saniyelik gaz kesip tekrar gaz vermeye devam ediyor bunu yolda giderken yapiyor kendi halinde calisirken hic bir sıkıntı yok bunu neyden kaynakli yapabilir

  Yanıtla
  • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 6:43 pm
   Permalink

   Önce hangi yakıt sisteminde yapıyorsa onu kontrol edin.

   Yanıtla
 • Kasım 14, 2019 tarihinde, saat 6:22 pm
  Permalink

  P1600 ECU arızası
  P1191 müşterek yakıt borusu düşük basınç
  P1093 yakıt sistemi
  P0130 müşterek yakıt borusu basınç sensör devresinde yüksek giriş

  Bu hataları alıyoruz rail müşiri 0 değiştirdik tekrar aynı hataları veriyor seyir halindeyken gazı kesiyor kontak kapatıp açtığımda düzeliyor tekrar ne zaman yapacağı belli olmuyor. Rolantide ara ara gaz veriyor seyir halindeykende gaz verip sarsma yapıyor. Araç Opel Combo 1.3 2005 model hangi yolu izlemeleyim teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Kasım 14, 2019 tarihinde, saat 6:31 pm
   Permalink

   Merhaba, p1600 elektronik kaynaklı. ECU’da da arıza olabilir, kablolarda soketlerde de bunu araştırmanız gerek. Diğerleri buna bağlı olabilir ya da yakıt hattında da sorun olabilir. Tavsiyem önce p1600 arızasını çözmeniz. Eğer çözerseniz ve düzelmezse o zaman enjektör pompa ayar servisine gitmeniz gerekir.

   Yanıtla
   • Ocak 14, 2021 tarihinde, saat 1:47 am
    Permalink

    Abim selamün aleyküm. Mesajlara sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Benim aracım Renault Master 2 2007 model 2.5 DCI 360.000’de. Araç 1.200 1.800 devir arası bazen de 1.200 2.000 devir arasında hafif rölanti dalgalanması çekişte düşüklük silkeleme gibi arizalar veriyor ve motor tarafından sesler geliyor 3-4 saniye. Aracı sağa çekip vitesi boşa alınca geçiyor yada biraz bekleyince. İstop edip çalıştırınca da düzeliyor. Yani genelde 2den 3e , 3den 4e vites atınca araç kendini toplamaya çalışırken 2000 devir altın da oluyor. Üst devirlerde sorun yok.
    3-4 yere gösterdim ariza kodu vermiyor. Arıza ışığı da yakmıyor. Duman atma yok. Yakıtı sonuna kadar bitirdim her zaman aynı istasyondan alıyorum 3 senedir yakıtı doldurdum gene aynı. Sıcak soğuk farketmiyor. Gittiğim yerlerde de kimse çözemedi. Sitenizde yaptığım araştırmaya göre map sensörü diye tahmin ediyorum. Sizin yorumunuz nedir. İşiniz gücünüz rast gitsin. Saygılarımla.

    Yanıtla
    • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 8:27 pm
     Permalink

     böyle bir arızaya kafadan teşhis koymak zor ama hava hattı değil de yakıt hattına bakmak lazım.

     Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.