X

Rail Basınç Sensörü Nedir? Arızası, Tamiri, Teşhisi?

Rail basınç sensörü, bugün yakıt sisteminin bir parçası olan rail basınç sensörünün ne işe yardığını tüm arızalarını, arıza tespit yöntemini ve tamirini anlatacağız. Bu arada artık sadece dizellerde değil, benzinli direkt enjeksiyonlu araçlarda da bu parçanın bulunduğunu ve çalışma prensibinin aynı olduğunu hatırlatalım. Hadi çayınızı, kahvenizi alın da başlayalım.

Rail Basınç Sensörü (Müşürü) Nedir?

Eskilere göre müşür ya da müşir, yeni nesilde sensör olarak anılan bu parça yakıt hattımızdaki rail rayı ya da diğer adıyla rail borusu ve hatta yakıt galerisi üstünde sabit duran ve ürettiği voltaj ile rail içindeki yakıtın basıncını ölçen basit ama sizi yolda bırakabilecek bir parçadır.

Rail Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Rail Basınç Sensörü Görünüşü

Rail sensörünün çalışma prensibini öğrenince arıza teşhisini de şıp diye anlayacağınıza eminim. Rail sensörüne çoğu arabada 3 kablo gider. Bunların birisi 5 volt, birisi sinyal, bir diğeri şase kablosudur. Neyse çok dallandırmadan devam edelim. Parçanın içinde aslında basınca göre voltaj üretip, bu voltajı sinyal dediğimiz kısımdan ECU‘ya (Engine Control Unit) geri gönderen bir çeşit direnç bulunur. Tahmin ettiğiniz gibi ECU (buna EKÜ diyorlar şimdilerde ama hatalı, türkçe’ye çevrilecekse motor kontrol ünitesi demek gerekir) bu dirençten gelen voltajı ölçüp yakıt basıncının sağlıklı olup olmadığına karar verir. Aslında ECU dediğimiz şey bir nevi voltmetre gibi çalışır, voltaj düşük ya da olması gerekenden yüksek gelirse de motoru ya durdurur ya da arıza lambası yakar.

Genelde sensörün markasına göre değişmekle beraber, aracın hata vermemesi için rail sensöründen gelen değer 1-4 volt arası olmalıdır. Tabii dediğim gibi markaya göre değişir, bu değer +-0,5 volt oynayabilir. Doğrusunu öğrenmek için üreticinin kılavuzuna bakmak gerekir.

Rail Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu durumda araç gösterge ikaz panelinde hata lambasını yakacaktır. Devri yükseltmeyip limp mode alabilir ya da markaya göre hiç motoru çalıştırmayabilir de. Önce arızayı bulmak için araç OBD2 soketinden bilgisayar ya da telefon gibi bir cihaza bağlanmalısınız. Ardından hata kodu okunmalı. Eğer yakıt basıncı ile ilgili hata veriyorsa o halde bu parça kontrol listesine alınmalıdır. Yakıt basıncı doğru olsa bile bu parça arızalanırsa araç haliyle hata verecektir. Onun için bu tür arızalarda önce parça üstündeki sensörlerden başlamanın faydası var. Tabii boru ve rekorlarda kaçak, kırık gibi fiziksel arıza yoksa. Zaten fiziksel bir arıza durumunda yakıt kaçağı olacağından yakıt kokusunu alırsınız. Bunun dışında sistemde bulunan yüksek basınç pompası ve varsa depoda bulunan yakıt pompasına bakmak gerekir. Yine konuyu dağıttım, her nasılsa bunu hep başarıyorum. Devam edelim… ; Bu arada rail basınç hata kodu P0191 oluyor çoğu araçta.

Şimdi böyle bir arıza aldığınızı var sayıyorum, rail basınç sensörünü kontrol edeceksiniz ama nasıl? Bunun için bir voltmetre ile kontak açıkken rail sensörü üstündeki soketten volt metrenin pozitif ucunu kablo kenarından sokarak voltaj değerlerini ölçüp, bir ölçüm de çalıştırıp yapabilirsiniz. Eğer 5 volt referans voltajı doğru ise ve ilk okuduğunuz ile motor çalıştıktan sonraki değerler pozitif yönde artıp fark oluşturuyorsa sensör sağlamdır. Bununla ilgili bir videoyu yazının sonuna koyacağım. Bir başka yöntem de soketi söküp 5 volt soketinden ortadaki sinyal soketine 3-4 volt üretecek bir direnç takmak olabilir. Yani rail sensörünü simule edersiniz. Eğer motor düzgün çalışıyorsa sensör bozuk, eğer motorda simulasyondan sonra vuruntulu ve düşük çalışma varsa sensör sağlam demektir. Lakin bu yöntemi tasiye etmem çünkü yakıt galerisinde düşük basınç var ise bu enjektör işemesine ve motorda piston eritmeye varacak sonuçlar doğurur.

Rail Sensörü Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Rail Sensörü tamir edebileceğiniz bir parça değil, zaten değmez de. Rail basınç sensörü fiyatları ortalama 100 lira civarında. Marka modele göre 70 liraya da alabilirsiniz 150 liraya da. En temiz yöntem parçayı değiştirmek, bunun için rail borusunun üstünde bulunan eski sensörü uygun bir anahtarla (17-18-19 olabilir) sökün ve yerine yenisini takın. İşlem bu kadar basit, bunu yaptıktan sonra herhangi bir kalibrasyona, ayara gerek yok. Sadece arabayı çalıştırdıktan sonra kenarından kaçak olup olmadığını gözleyin zaten yeterince sıktıysanız kaçak yapmaz. Parçayı sıkarken de aşırı kuvvetten kaçının, sertleştiği yere kadar sıkın. Unutmayın her kullandığınız anahtarın boyu maksimum torka göre yapılmıştır. Hiç bir anahtarın sonuna boru ya da başka bir anahtar gibi kuvvetten kazanç sağlayacak ekler takmayın. Sökerken bunu yapabilirsiniz ama sıkarken kesinlikle yapamazsınız. Bu arada bası araçlarda rail basınç sensörüne ulaşmak zor olabilir ve bazı parçaları sökmek zorunda kalabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Alt tarafta sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Aşağıdaki videodan rail basınç sensörü nasıl test edilir görebilirsiniz.
Buradan da rail sensörü nasıl değiştirilir videosunu görebilirsiniz.

ilginizi çekebilir; dizel motor neden hava yaparegzozdan siyah duman atıyor – mazot filtresi tıkanır mı nasıl değiştirilir

Yorumları gör (311)

  • S.a usta benim araç 2009 model cılıo sembol 1.5 rölantide çalışırken ani devir düşüp yükselmesi oluyor ben enjektörlerden sanmıştım ama bana bu müşürden dediler ne yapmalıyım

  • Hocam Toyota Corolla 2010 arabam var arıza lanbasi yanıp sönüyor basladi ustaya götürdüm rail müsuru deyisecek dedi çalışırken uzatmaya başlamıştı çıkma takalım 1sene Garanti si vardedi komple seti deyisiyolarmis1500tlye değişti 4ay sonra seyir halinde Gine yandı eski arızası ustaya götürdüm tatilin yenisini alacaksın diyo yeniside 5000 diyolar ne yapmamız lazım tamiri oluyormu bunun

    • rail müşüründen değildir, pompa enjektör servisine gidin. hangi marka enjektör seti kullanılıyorsa o markanın servisine gidin.

1 2 3 51