Redresör nedir, ne işe yarar, akü redresörü

Redresör nedir yazısında daha önce mutlaka duyduğunuz, ararken de kendinizi burada bulmanıza sebep olan cihazı anlatacağım. Yazıda genel olarak akü şarj redresöründen bahsedeceğim. Başka işler için kullanılan redresörler hakkında da basit bilgi vereceğim baştan söyleyeyim. Zaten aşağı yukarı hepsi aynı şey ama dizaynları farklı.

Redresör nedir?

Otomotiv dünyasında akü şarjı için kullanılan redresör aslen basit bir akım doğrultucudur. AC akımı DC akıma doğrultur ve artık ister kaynak makinası isterseniz de akü şarj etmek için kullanılırsınız. Biz araç için kullanılana yönelelim. Akü redresörü genelde herkesin basit bir trafo, bir köprü diyot ve kondansatör ile yapabileceği bir düzenektir. Akü şarj etmek için bu düzeneğe bir şarj devresi eklerseniz şarjı otomatik keser. Temelde bu kadar basit bir alet.

redresör nedir
redresörün içi

Akü şarj redresörü nasıl yapılır?

Önce işe bir adet trafo bulmakla başlayın. Kullanacağınız trafo 100 watt güçten az olmasın, ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Genelde eski ses sistemleri, görüntü sistemlerinden falan çıkar. Günümüz elektroniğinde artık eskisi gibi trafo kullanılmıyor onun yerine bir elektronik düzenek ile akım doğrultuluyor. Eğer satın alırım derseniz hiç bulaşmayın çünkü redresörü hazır almak trafo almaktan daha ucuz desem yeri var. Bu aldığınız trafoya bir köprü diyot takacaksınız. Benim elektrik bilgim çok sınırlıdır fakat bu köprü diyot da yine 10 amper civarı olursa iyi olur. Çünkü şarj esnasında ısınıyor çok küçük diyotlar kullanmayın.

Trafoyu köprü diyota bağlıyorsunuz, diyotun pozitif çıkışına ve negatif çıkışına bir kondansatör bağlayıp akımı doğrultuyorsunuz. Diyotun pozitif çıkışından açektiğiniz kablo ile akünün pozitif kutbunu, çaprazındaki negatiften de negatif kutbunu besleyip akü şarjını sağlıyorsunuz. İsterseniz araya bir şarj devresi koyup akü şarj redresörünü otomatik hale getirebilrsiniz. Diğer türlü aşırı şarj olmasın diye arada bir multimetre ile ölçüm yapıp şarjı kesmeniz gerekir.

Redresör nedir

Artık redresör yapımını öğrendiniz tebrik ederim, böylece bozulmaya yüz tutan akülerinizi şarj edebilirsiniz. Bu arada söylemeyi unuttum multimetre ile kutup başını şarj esnasında ölçünce 14 ile 16 vol arası enerji almalısınız. Açık devrede 20-21 volt olabilir. Artık kondansatörü buna göre ayarlayacaksınız. Ben 16v kullanmıştım ama kaç nanofarad onu hatırlamıyorum. Bozulan aküleri şarj etmek için iyi oluyor. Akü tamiri yazımda bunu anlatmıştım. Sülfatlaşan aküler yüksek voltajda şarj edilir.

Benden bugünlük bu kadar. Başka konularda görüşürüz, soru ve sorunlarınız için aşağıdan yazın. Akü şarj ederken buşonları da açmayı unutmayın, zira patlaması çok gürültülü oluyor!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.