Renault Symbol alınır mı nasıldır

Renault Symbol alınır mı nasıldır yazısıyla bir de araç tavsiyesi vermek istedim. Dar gelirlinin ve şirketlerin adeta beyaz atlı prensi Renault Symbol aracı artıları ve eksileriyle irdeleyelim, belki okuyan birine 3 kuruşluk faydamız dokunur.

Renault Symbol nasıldır

Evvela aracı tanıtalım, Renault 9 Broadway’ın halefi olarak Clio Symbol modeli ile Bursa’da üretilip satışa sunulan bu araç şu anda 3. nesil modeliyle piyasaya arz ediliyor. Bu 3 nesli de ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olur çünkü her yeni kasada üstüne bir şeyler konuldu desek yeri var. Eğer Renault’un tüm modellerini son 20 yılda 1,2 milyon kadar sattığını düşünürsek, hiç değilse üretildiği günden bugüne kadar Symbol’ün Clio da dahil 500 bin adetin üstünde sattığını tahmin edebiliriz. Bu bağlamda başarılı olduğunu söyleyebilirim. 1 dizel, 4 benzin olmak üzere toplam 5 farklı motor seçeneği ile satıldı (yurtdışında çok daha fazla motor seçeneği ile satıldı) bunlar;

  • 0.9 lt.(benzin)
  • 1.2 lt. TCe (Benzin)
  • 1.4lt.(benzin)
  • 1.5 lt. dCi (Dizel)
  • 1.6 lt. (Benzin)

Ayrıca sonradan hatchback ve sedan modelleri de Clio ve Symbol olarak tamamen ayrıldı. Clio 3 ve 5 kapı modelleri ile satılırken Symbol 4 kapı olarak devam etti. Yazının geri kalanında Clio’ya değinmeyeceğim. Geçelim nesilleri tanıtmaya.

Renault Symbol alınır mı nasıldır

Birinci nesil Clio Symbol

İlk kasası Clio Symbol 1998 yılından 2008 yılına kadar üretildi. Türkiye pazarında 2000 yılında satılmaya başlandı. Bu sırada bir kez makyaj geçirdi ve tahminimce en çok satan bu model oldu. 1,4 benzin, 1,5 dizel ve yanlış hatırlamıyorsam 1,6 benzinli motor seçeneği ile satılırken pek donanımlı modeli yoktu. Yalnız otomatik şanzıman seçeneği vardı sanırım en azından Clio’da vardı. Genel olarak sorunsuz ve parça fiyatları ucuzdur. LPG benzinli motorlarda gayet iyi çalışır. Günümüzde 20 ile 35 bin lira arası bulunabilir. Pek konforlu değildir, yalıtımı da iyi değildir. Amiyane tabirle dümdüz araba. 2. el fiyatlarını düşününce zaten bu paralara çok fazla seçenek yok. Ya Linea alacaksınız ya da Symbol ya da Fransızlardan biri. Yine de benim tavsiyem 26-27 bin liradan fazla vermeyin. Alırsanız da yok trim sesi, gürüldü, malzeme kalitesi falan diye incelemeyin. Her araca bakmanın bir adabı var ve bu ara. o türden kalite sunan bir araba değil.

İkinci nesil Symbol

Gördüğünüz gibi Clio’yu attık Symbol kaldı. İkinci nesilde hatchback modeli ile isim karmaşına son vermek için böyle bir strateji uygulandı. Zira Clio daha çok donanımla daha fazla fiyata satılmaya başlandı. Bu nesil de ilk neslin çok benzeri. Aynı platformun aracı ve neredeyse aynı kaliteye sahip. 2008 ile 2012 yılları arasında satıldı. Motorda 1.2 litre benzin seçeneği mevcut. Yine yalıtım ve malzeme kalitesi oldukça düşük, zaten pazarlandığı dönemde en ucuz sıfır arabalardan biriydi. Ses sisteminden falan bir hayır beklemeyin. Ayrıca şunu da söyleyeyim çok dar. Donanım olarak dijital klimalısı bile var lakin lüks araçlardaki gibi çalışmıyor normal klimanın termostat takılmış hali gibi. Örneğin kaliteli araçlarda klima otomatik modda çalışırken ilk çalışmada yüzünüze hava üflemez ama bunda öyle bir düşünce yok! Uzun yol yapması pek keyifli değildir onu da belirteyim. Kendi açımdan şu anki fiyatlarına göre söylüyorum “o paralara” almam başka markalara yönelirim.

Üçüncü nesil Symbol

Hormonlu Symbol ama hakkını vereyim ötekilerden iyi. Genişlikte ve uzunlukta kabaca 10’ar santimetre daha uzun. Size küçük gelmesi oldukça fark yaratıyor. Donanım seçenekleri daha çok ve ses yalıtımı ve malzeme kalitesi 1 tık daha iyi. Bakın 1 tık dedim ona göre, yine beklentiniz çok yüksek olmasın. Bu özelliği ile Linea ile kıyaslanabilir. 2012 yılında satılmaya başlandı ve daha da değişmeden devam edecek. Bu modelin de en büyük artısı ekonomikliği. Biraz daha geliştirilen 1.5 DCI motorla çok daha ekonomik hale geldi, standart sürüşlerde 4 litreden fazla yakmıyor lakin sineğin yağı derseniz 3,5 litreye de düşüyor.

Bu aracın fiyatı diğer Symbol modellerine göre daha mantıklı, benzinli olup eli yüzü düzgün olanları 40 bin lira gibi rakamlara bulunabiliyor. Dizelleri ise eğer km 200 bin civarına geldiyse yine 40 bin lira çıtasına düşüyor. Tabi çok daha az kullanılmış özünde kira ya daşirket çıkması olmayanları için fiyatlar çok daha yüksek. Bana göre ille de Symbol olsun derseniz 200 bine dayanmış olanlar alınabilir. İyi kullanılmış bir dizel motorun ömrü 500-600 bin kilometre. Tabii diğer aksamlardan masraf çıkartmaya namzettir ama yine de enjektör ve pompa bakımları yapılmışsa hayır demem.

Renault Symbol alınır mı nasıldır yazısını bitiriyorum. daha önce Linea için yazmıştım onu da okuyabilir Symbol 3. nesil ile karşılaştırabilirsiniz. Bana göre ikisi arasındaki fark Linea’nın daha büyük olan hacmi. Yazıyı burada bitiriyorum, aşağıdan yorumlar yazarak konuyla alakalı katkı yapabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Linea alınır mı30 Bin liraya alınabilecek arabalarjapon arabaları alınır mıToyota Avensis alınır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.