ROT BAŞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

ROT BAŞI BOŞLUĞU NEDİR?

Rot başı arabanın direksiyon kutusundan aldığı sağ ve sol itme hareketini ön tekerleklere ileten parçadır. Bu parça da rotil gibi bir mafsaldır ve çalıştıkça oluşan aşınmalardan rot başında boşluklar oluşur. Direksiyon sisteminin bir parçası olduğundan arızası halinde çok beklemeden değişmesi gerekir.

ROT BAŞI ARIZASI NASIL ANLAŞILIR?

Rot başında aşınmalar arttığı zaman bu durum ilk önce direksiyon sisteminde hissedilmeye başlanır. Sağa sola manevralarda tepki gecikmesi, geri toplarken dengesizlik, çukur ve kasislerde ses, sağa ve sola çekme gibi tepkilere neden olur. Arızanın teşhisi kolaydır, emin olamadığınız takdirde herhangi bir rot-balansçıya gittiğinizde size hangi parçanın arızalı olduğunu söyleyecektir. Kendiniz teşhis etmek isterseniz kuşkulu olduğunuz tarafı kriko ile kaldırın ve tekerleği elinizle sağ ve sol eksende ileri geri sallayın boşluk varsa muhtemelen rot başı arızalıdır. Sağlaması için bir levye ile rot başına kuvvet uygulayarak boşluk var mı yok mu görebilirsiniz. Bu arada en çok sorulanlardan birisi rot başı ses yapar mı sorusu. Şöyle cevap verelim, ön takımdaki parçaların hepsi boşluk yaptığı zaman ses yapmaya başlar.

ROT BAŞINI ROT MİLİ İLE BERABER DEĞİŞTİRMEK GEREKİR Mİ?

Diskin sağında yarım gözüken rot başı

Rot başı eğer rot mili sağlamsa tek başına değiştirilir fakat kontrol ederken ikisine birden bakın. Rot mili de aynı rot başı ve rotil gibi mafsaldır. Boşluklar ve gevşemeler zamanla bu parçada da oluşur. Size şöyle bir kopya verebilirim, ön takımda elinizle oynatmak istediğiniz tüm parçaların biraz karşı direnç uygulaması gerekir. Bir parça çok serbest, direnç göstermeden oynuyorsa o parça artık ömrünü tamamlamıştır. Boşlukları anlamanın en kolay yolu da levye yardımı ile kuvvet uygulayarak bakmak. Boşluk varsa hem gözle görür hem de sesini duyarsınız.


 

ROT BAŞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Rot başı değişimi için çok özel aletlere ihtiyacınız yok, üstteki fotoğrafta da gördüğünüz gibi gayet kolay bir yerde bulunduğu için arabanın altına bile girmenize gerek yok. Önce aracı düz bir zemine alın, lastikleri değiştireceğiniz parça solda ise tam sağ, sağda ise tam sol yapın. El frenini çekin ve arabayı 1. vitese alın. Güvenlik için lastiklerin birisinin ön ve arkasına takoz koymakta fayda var. Daha sonra aracın arızalı tarafının tekerlek bijonlarını gevşetin. Ardından kriko ile kaldırın ve gevşettiğiniz bijonları söküp lastiği çıkartın. Fren diskini, poryayı veya başka bir parçayı sökmenize gerek yok. Bazı araçlarda rot başı ve rotil bağlantılarında somunu sabitlemek için pim kullanılıyorken bazı araçların somunları fiberli dediğimiz içi plastik dolguludur. Her ikisi de somunun geri çıkmasını engeller. Varsa pimi çıkartın ve somunu sökün, parça hafifçe kaynamış olacağından somunun çıkma noktasında üstten çekiçle vurmanız gerebilir.

Bu işlemlerden sonra parça kurtulacak ve sadece rot mili tarafında bulunan sabitleme somunu gevşetilecek. Arka somunu gevşetmeden parça çıkmaz. Bunun için bir açıkağız anahtara ihtiyacınız olacak, bundan sonra yapmanız gereken rot başını elinizle döndürüp çıkartmanız. Tavsiyemiz kaç tur çevirdiğinizi sayarak sökmeniz yönünde. Eğer bunu yaparsanız yeni parçayı da aynı tur sayısıyla takarsınız ve rot ayarına gidene kadar ayarınız en az şekilde bozuk olur.

Yeni parçayı yerine taktıktan sonra arkadaki somunu sıkın, parçayı yerine oturtup üst somunu sıkın ve lastiği de takıp değişim işlemini sonlandırın.

ROT BAŞI DEĞİŞİMİNDE AYAR GEREKİR Mİ?

Ön lastiklerinizin aynı açıyla ileri doğru bakmasına rot ayarı denir ve değişim işleminden sonra bu ayar bozulur. Dolayısı ile şimdi ilk yapmanız gereken rot balansçıya gitmek. Rot balans işlemini kendiniz yapamazsınız.

Rot başı değişimini görsel olarak görebilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

DMCA.com Protection Status

One thought on “ROT BAŞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.