ROT MİLİ (ROT KOLU) NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

ROT MİLİ NEDİR?

Rot mili, rot kolu olarak da bilinen, bir tarafı direksiyon kutusuna bağlı, diğer tarafı da rot başına bağlı olan mafsallı bir parçadır. Genelde şekil itibarı ile direksiyon kurusu tarafında kısa pasolu, diğer tarafında rot başının içine giremek için uzun pasolu vidaları bulunur.

ROT MİLİ NE İŞE YARAR?

Rot kolu direksiyon kutusu ile tekerleği birbirine bağlar, sağa ve sola dönme hareketi bu milin itme ve çekmesiyle olur.

ROT MİLİ NEDEN BOZULUR?

Milin mafsal kısmı dikey ve yatay hareketleri karşıladığı için zamanla mafsalda oluşan aşınmalar sebebiyle boşluklar oluşur. Bu boşluklar düşey ve yatay hareketler esnasında sertçe titreşim için de olduğu kovana vurmasına neden olur ve hem konfor hem de güvenlik olarak rahatsızlık vericidir.


ROT KOLUNUN ARIZA BELİRTİSİ NEDİR?

Bozulduğu zaman özellikle çukurlarda arabanın ortasından gelecek şekilde sesler oluşur. Bu sesler daha çok lokurtu şeklindedir ve direksiyonda hissedilebilir. Ayrıca direksiyon sisteminde çok az olsa da titreşim ve vuruntular hissedilebilir. İleri durumlarda sağa ya da sola çekme, direksiyonda hafif boşluklar ve manevradan sonra geri toplayamama gibi durumlar oluşabilir. Rot kolu parça fiyatları araç modeline göre değişmekle beraber yan sanayi 30 ile 60 lira arası orijinal ise 100 lira civarı fiyat aralığındadır.

ROT KOLU ARIZASI NASIL BELİRLENİR?

Arıza teşhisi için en iyi yöntem bir levye ile kola kuvvet uygulayıp mafsalda boşluk olup olmadığına bakmaktır. Eğer mafsalda boşluk varsa rot kolunun değişim vakti gelmiş demektir. Bu işlemi kendiniz yapamazsanız bir rot balansçıya danışmanızda fayda var. Genelde rot ayarı yapan işletmeler arıza tespiti yaparlar.

ROT KOLU NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Rot kolu değişimi maalesef rot başı kadar kolay değil. Genelde tamirciler spesifik bir aletle kolayca söküp taksa da basit bir boru anahtarı ile kendiniz de sökebilirsiniz. İşe evvela  aracın arızalı tarafın bijonlarını gevşetmekle başlayın. Daha sonra aracı kriko ile kaldırın. Bu noktada arka lastiklerin en az birisine takoz koymanızda yarar var. Çıkardığınız lastiği mutlaka arabanın altına atın. Bu işlem aracın altına yatacağınızdan tehlikelidir. Varsa 3 ayaklı sabit kriko ya da yoksa aracın altını düşme tehlikesine karşı mutlaka çökmeyecek bir nesne ile besleyin.

Buraya kadar her şey tamamsa ve güvenliği aldıysanız rot başını söküp aracın altına girin. Rot başını nasıl sökeceğinizi şuradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Şimdi, motor beşiğinde yer varsa oradan, yoksa direksiyonu sağa sola oynatarak kendinizi anahtar ya da boru anahtarını rot kolunun direksiyon kutusu ile birleştiği baş tarafına gelecek şekilde konumlandırın. Anahtarı çevirecek yer bulabildiyseniz küçük bir sökme hareketinden sonra gerisini elle çıkarabilirsiniz. Zaten genel olarak bu tarafın pasosu kısadır, 7-8 tur çevirince tamamen direksiyon kutusundan ayrılır.

Artık yeni parçayı söktüğünüzün tersine sıralamayla yerine takabilirsiniz. Bu işlem sırasında direksiyon körüğünü de değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

ROT KOLU DEĞİŞİMİNDEN SONRA ROT AYARI GEREKİR Mİ?

Rot kolunun değişiminden sonra ayar gereklidir, her şeyi doğru uyguladıysanız rot ayarı için rot balansçıya gitmelisiniz. Rot ayarı yaptıktan sonra artık bu parça ile ilgili yapacak bir şeyiniz bulunmuyor.

Görsel olarak rot kolu değişimini öğrenebilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Başka sorunların çözümünde görüşmek dileğiyle…

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.