ROTİL NE İŞE YARAR, NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

ROTİL NEDİR, NE İŞE YARAR, NASIL DEĞİŞTİRLİR?

Rotil, ön tekerleklerin bağlı olduğu porya ile salıncak arasında bulunan yani tekerleği salıncağı bağlayan parçadır. Direksiyonun bir parçası olan rot başı ile karıştırılmamalı, o parçaya da kimileri üst rotil dese de genellikle rot başı olarak bilinir. Neyse konumuza dönelim. Bu parça hem dikey hem de yatay yükleri karşılar ve tekerlek manevra yaparken salıncağa bağlı kalmasını sağlar. Ön takımınızdan ses geliyorsa, çukurlar ses yapıyorsa doğru yerdesiniz.

ROTİL ARIZASI NASIL ANLAŞILIR, NEDEN ARIZALANIR?

Bu parça, içinde yuvarlak bir bilye ile tümleşik dikey mile sahip (küresel mafsal), bir yuvanın içinde hareketli parça olduğundan zamanla aşınıp boşluk yapabilen bir parça. Boşluk zamanla arttıkça sarsıntılarda ses yapmaya başlar, aşınma arttıkça tekerlek dikey olarak düz durmaz ve kamber açısı yapar, buna bağlı yolda çekmeler başlar. Frenleme sırasında ve ani gaz verip hızlı kalkışlarda ses yapar.

Arızanın tespiti kolaydır, bir kriko ile lastiği kaldırıp üst ve altından motora doğru itip, çektiğinizde boşluk varsa rotil arızalı demektir. Bu durumda aracınıza uygun yeni bir parça alıp değiştirmekten başka yapacağınız bir tamir yöntemi yok. Rotil fiyatları genel olarak görece ucuzdur, piyasada muadil ürünlerin fiyatı 20-30 liradan başlar. Sağ-sol şeklinde çift değişime gerek olmasa bile isterseniz işe başlamışken ikisini birden değiştirebilirsiniz.


ROTİL NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Aracı düz bir zemine alıp, el frenini çekin ve parçanın arızalı olduğu tarafı kriko ile kaldırın, isterseniz kriko ile kaldırmadan evvel tekerlek bijonlarını hafif gevşetin. İşe önce tekerleği sökerek başlayacaksınız, çıkarttığınız lastiği yatay şekilde arabanın altına atıp krikonun kayması durumuna karşı önlem alabilirsiniz. Tekerleği söktükten sonra karşınıza porya çıkacak, direksiyonu tam sağ ya da sol pozisyonuna alıp poryanın arkasında en altta parçayı göreceksiniz. Uygun bir anahtarla bağlı olduğu porya tarafındaki tek somunu sökün ama çıkarmayın, tam çıkartacağınız vaziyetteyken üstüne bir çekiçle hafifçe vurun (bu hareket muhtemelen hafifçe sıkışmış parçayı yerinde kolayca çıkartacaktır). Daha sonra salıncak tarafındaki (genelde 3 adet olur) somunları sökün ve parçayı yerinden alın. Şimdi tersine sıralamayla yeni rotili takabilirsiniz. Somunlar genelde fiberlidir, sıkıca yerine oturttuğunuzda gevşemezler. Yeni parçayı yerine oturturken güç kullanmanız gerebilir ve bazı araçlarda salıncak rotile preslenmiş somunlar ile bağlıdır, bu durumu evvelden tespit ederseniz ona göre hareket edesiniz.

ROTİL DEĞİŞTİRDİKTEN SONRA AYAR GEREKİR Mİ?

Rotil değiştirmek ayar gerektiren bir işlem değildir, rot ayarı yazının başında belirttiğim rot başları ya da kolları veya ikisi de değiştirildiğinde yapılan bir işlemdir. Yeni rotil takıldıktan sonra hiç bir ekstra işleme gerek yoktur.

Aşağıdaki videoda işlem detaylıca gösteriliyor, izlemenizi tavsiye ederim. Beğendiyseniz lütfen paylaşın, yeni tamir konularında görüşmek üzere.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.