Şaft Nedir?

Şaft nedir yazısında şaft ne işe yarar, şaftın görevi, arızaları nelerdir, tamiri nasıl olur, hangi parçalarla kombine, nasıl çalışır bu gibi konuları yazacağım. Baştan uyarayım burada anlatacağım şaft, arkadan itişli araçlarda şanzıman çıkışından diferansiyel girişine olan parçadır. Akslardaki şaft değildir. Zira onu aks nasıl değiştirilir yazısında işledim.

 1. Şaft nedir?

  En yalın anlatım ile şanzıman çıkışından aldığı gücü arka diferansiyele ileten parçaya şaft diyoruz. Silindir formundaki bu parça oldukça ağır içi dolu demirden ve arka aksın hareketlerine karşı uzunluğuna göre, bir kaç yerinde mafsallar olan bir parça. Bu arada şaft motor devri ile aynı hızda dönmez. Bunu bir yerde gördüm, hatalı bilgiyi okuyup doğru olduğunu düşünen var. Motor devri ile şanzımanın çıkış devri bir vitesin bir devri hariç hiçbir zaman aynı değildir. Onun da hangi vites hangi devir olduğunu şanzıman oranından hesaplayabilirsiniz.
  şaft nedir

 2. Şaft hangi parçalarla çalışır?

  Şanzıman çıkışında ev diferansiyel girişinde dikey ve yanal oynayabilen mafsallara bağlı olur. Bu parçalara şaft mafsalı ya da şaft istavrozu denir. Aynı zamanda şaft mafsalı nedir sorusuna da cevap olsun. Aracın boyu uzadıkça şaft süspansiyon hareketlerine cevap verebilmesi için 2 ya da 3 parçaya da bölünür.

 3. Şaft arızaları

  Valla o koca demir parçanın bir darbe almadan arıza yaptığını ne gördüm ne duydum, ancak üstündeki şaft mafsalı bozulur, boşluk yapar. Bu boşluk da araçta deli gibi titremeye neden olur. Çok kolay bir işçilikle de şaft mafsal istavrozu değiştirilip arıza bertaraf edilir ve şaftın görevini kusursuz yapması sağlanır. Şaft mafsalı çok pahalı da değildir. Bundan başka eğer şaft bir darbe alırsa balansı bozulabilir o tür bir durumda kurtarırsa tornacıya gidersiniz, kurtarmazsa çıkma ya da yenisini alacaksınız. Deliler gibi dönen bir parça olduğu için balansı da oldukça önemlidir. Yoksa çok rahatsız eder.

Şaft nedir

Yazıya burada son veriyorum, aklınıza takılanı, sorunlarınızı, tecrübelerinizi bizimle paylaşın. Başka yazılarda görüşelim.

Aşağıdaki videoda şaftın çalışması gösteriliyor, anlamak açısından izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.