Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Yapılır?

Şarj dinamosu tamiri yazımda sizlere şarj dinamosunun arızlarını, arıza belirtilerini ve tamirini anlatacağım. Hadi yine iyisiniz, burayı okuduktan sonra kendiniz şarj dinamosunu tamir edebilirsiniz belki de edemeyebilirsiniz artık o kısmını siz bilirsiniz biz yazımıza devam edelim. Bu arada şarj dinamosu sökümü için aşağıda fevkalade öğretici video koyuyorum izleyin kafanızda soru işareti kalmasın.

Şarj Dinamosu Nedir?

Kendisine çeşitli ortamlarda alternatör (dilimize ingilizceden gelmiş) de denilen şarj dinamosu, ismiyle müsemma şekilde elektrik üreten parçadır. Gücünü bir kayış (ki kendisi V kayışı olur) vasıtasıyla motordan alır. Motor kayışı, kayış dinamoyu döndürmek suretiyle hareket alınarak cereyan üretilir. Özünde çok basit bir parçadır ve yıllarca sorun çıkarmadan çalışır fakat içinde bazı ömürlü parçalar da yok değildir. Bu ömürlü parçaların değişimi özellikle 2. el araçlarda size denk gelebilir. Olsundur, üzülmemek lazımdır, her işin bir çözümü vardır.

Şarj Dinamosu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Ne oldu gösterge tablosunda kırmızı akü işareti hafiften kızardı değil mi? Bak kızarmadıysa iyisin, lazım olan elektrik akımı üretiliyor demektir. Hafif kızarmaya ya da yanmaya başladığında en yakın oto elektrikçiye sür, varır mısın varamaz mısın o kısmını bilmem ama arabada elektrik çeken her şeyi (evet otomobilin teybi dahil) de kapat. Bu bir şarj dinamosu arıza belirtisidir.

Bunun dışında rulmanı bozulursa sürtme sesi gelir, ama nasıl bir ses anlatamam. Dur anlatayım hadi, bu ses tekerlek bilyesi dağılma sesi gibi olur, metal metale sürter anla işte. Bu durumda da çok gezmeni tavsiye etmem. Bu ta şarj dinamosu tamiri için alarmdır. Bunun duşunda sargıda problem olabilir ve araç üretmesi gereken kadar elektrik üretmez.

Gelelim en çok bozulan ve değişen parçaya, o da konjektördür. Konjektörün de kendisi değil genelde kömürleri biter. Kömür olmayınca stratorda üretilen elektriği tesisata nasıl alacaksın? Muhtemelen bu yazıyı okuyorsan başına gelen şey budur.

Şarj Dinamosu Bozulursa Ne Olur?

Hemen söyleyeyim aküdeki enerji kadar ilerler sonra da yolda kalırsın. Bu mesafe de 1 kilometre (başıma geldi oradan biliyorum ama hızlanıp boşa atmıştım) eder etmez. Sonra akü biteceğinden bujiler ateşlemez, dizelse de enjektörler çalışmaz sonuçta araç stop eder. Bu durumda yapacağın bir şey yok, ya aracı başka araçla çekeceksin ya da çekici çağıracaksın.

Şarj dinamosunun iç yapısı e parçaları

Şarj Dinamosu Strator Arızası

Strator arızası durumunda yeni sargı yapılabilir ya da yeni strator alınabilir. Bu aracın marka model ve parça fiyatına bağlı, bu yazıyı yazdığım sıralarda 150 lira civarında, eğer fiyat yakınsa yeni alternatör de alabilirsin. Eski stratoru sardıracaksan sargılara dokunma çünkü bobinajcı ya da oto elektrikçi sayarak sökmek isteyecektir. Bu parçaların sökümünü en sonda anlatacağım.

şarj dinamosu tamiri

Şarj Dinamosu Bilye Arızası

Bu arızada yukarıda anlattığım gibi feci bir metal sürtme sesi duyacaksın. Bu sesi kesmenin tek yolu bilyeyi değiştirmekten geçer. Bilye fiyatları 50-100 lira civarında. Bunun kontrolünü de kasnağın olduğu yeri dinleyerek yapabilirsin. Gaza basıp devir arttıkça ses de artacak, devir düştükçe ses azalacak. Ayrıca bazı durumlarda kasnakta balans da yaratır. Bu balansı da gözle görebilirsin.

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası

Şarj dinamosu konjektör arızasını daha önce çok detaylı anlattım. Yazı başlığına tıklayarak okuyabilirsiniz. Konjektör arızasında anlık elektrik kesme ya da devamlı az elektrik üretme, aküyü tam şarj edememe gibi problemler olur. Konjektör değişimi kaçınılmazdır. Dediğim gibi yazı başlığına tıklayıp çok detaylı öğrenebilirsiniz.

Şarj Dinamosu Nasıl Sökülür?

Şimdi bu türden arızaları yani şarj dinamosu tamiri için parçayı nasıl sökeceğini anlatacağım.

Time Needed : 00 days 00 hours 45 minutes

Bu kısımda şarj dinamosu nasıl sökülür adım adım anlatıyorum. Bu işlemi yapmadan evvel ya da yaparken fotoğraf ya da video çekerseniz özellikle ilk kez sökecekler için toplarken emin olmadığınız yerde yardımcı olur.

 1. Akünün pozitif kutbunu sökün

  Aracın hatayla yapılacak bir kısa devreden korunmasını sağlamak için kutup başını sökün. Aküyü bazı arabalarda 10 bazılarında 15 anahtarla sökebilirsiniz. Söktükten sonra kutup başının tekrar aküye değmemesi için önlem alın.Araba aküsü

 2. Çalışma alanını açın

  Sizi engelleyen bir takım parçalar varsa bunları çıkartın ya da gevşetip yerlerini değiştirin. Şarj dinamosu aracın v kayışının olduğu yerde olur, gerekirse genleşme kabı, çeşitli kapaklar, hava hortumu gibi parçaları sökün.şarj dinamosu tamiri

 3. V kayışını çıkartın

  Öncelikle v kayışını çıkartmanız gerekecek. Bunu da bir yazımda anlatmıştım orada daha detaylı okuyabilirsiniz. Önce gergiyi gevşeteceksiniz sonra hop! kayış boşta. Kayışın nasıl çıkartıldığını linkteki yazıdan detaylı olarak görebilirsiniz. V kayışı için tıklayın.Vkayışı

 4. Şarj dinamosu elektrik soketini sökün

  Dinamonun konjektör çıkışında kablo ya da soket olur bunları sökün ki yanlışlıkla koparmayasınız. Fişler genelde tırnaklıdır, altından ya da üstünden bir kısma bastırıp çekerek çıkartabilirsiniz. Parçayı kırmamak adına gerekirse önce inceleyip sonra çekin ve aşırı kuvvet uygulamaktan mutlaka kaçının.

 5. Şarj dinamosunu sökün

  Bunun için 14-15 lokma ve açık ağız anahtar yanınızda olsun. Ayrıca sarhoş ve kısa kol olursa da iyi olur. Genelde şarj dinamosu 2 ya da 3 civata ile bağlıdır. Bu civataları sökün ve dinamo artık elinizde. Bundan sonra parçayı bir masanın üstünde ya da tezgahta kolaylıkla parçalayabilirsiniz. İlk defa açacaksanız fotoğraf ya da video çekmek daha sonra toplarken oluşacak “acaba” sorularına engel olur. Bu yüzden bir medya ile görüntülemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yavaşça sökün ki içinde fırlayabilecek bir parçaya engel olun.konjektör tamiri

Aletler
 • lokma takımı
  yıldız tornavida
  düz tornavida
  yan keski
  pense
  2 ağız anahtar
Malzemeler
 • balata spreyi
  iş eldiveni
  bez
  wd 40
  yedek parça

Evet buradan sonra dinamo elinizde, arka tarafında modele göre vida ya da somunlar olur, bunları sökün ve kapağı açın. İlk karşılaşacağınız şey konjektör. Eğer değiştireceğiniz parça buysa hemen değiştirin. Yeni bir konjektör 50 ila 100 lira arasındadır.

Konjetörü çıkarınca stratoru göreceksiniz ve artık herşeyi sökmek kolay. Milde segman bulunabilir çekince gelmeyebilir, sökmek için hiç bir parçayı aşırı kuvvetle ya da vurarak çıkartmaya çalışmayın. Onu tutan birşeyler olabilir iyice inceleyip tutan bir şeyin olmadığına emin olduktan sonra çekin. Artık ihtiyacınız bilye ise bilyeyi ya da her ne ise onu masanın üstünde rahatlıklar değiştirebilirsiniz. Toplaması da yaptıklarınızın tam tersi.

Şarj dinamosu tamiri yazısını burada bitiriyorum. Derdiniz, sorularınız, yorumlarınız için aşağıdaki soru cevap bölümünden yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşelim!

Şarj Dinamosu Tamiri Videosu

11 thoughts on “Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Yapılır?

 • Mart 31, 2021 tarihinde, saat 7:42 pm
  Permalink

  Selam. Arkadaşlar pazartesi günü lada niva aracının şarj dinamosunun kasnağı iç taraf koptu.istanbulda ikamet ediyorum. Olay izmitde oldu.aniden heraretin yükseldiğini fark ettim. Kasnakğı dinamo sökülmeden değişe bilirmiyim..yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Kasım 25, 2019 tarihinde, saat 11:02 am
  Permalink

  Cumartesi günü akşamı aracın akü ışığı yanıp sönüyordu 2.5 devri geçince yanıyordu sonra şarj dinamosundan ses geldi tıkır tıkır diye sonrada iç aydinlatmalar bir anda zayıf yanmaya başladı sonrasında ise abs ve eps yandı direksiyon ağırlaştı ve hemen elektrikçinin yanına gittim şarj dinamosu nun kömürü bitmiş benim başımada bu şekilde geldi

  Yanıtla
  • Kasım 25, 2019 tarihinde, saat 12:45 pm
   Permalink

   Geçmiş olsun. Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Kasım 18, 2019 tarihinde, saat 9:50 pm
  Permalink

  Aracımda dün akşamdan beri kırmızı pil göstergesi yanıyordu. Sabah yanmaya devam etti. Öğlen tekrar kullandığımda da çalıştı ama O ışık yanmaya devam ediyordu.park ederken direksiyon çok sertti.Sonradan yine çalıştırmaya çalıştığımda çalışmadı.biz de akü bitti diye düşünerek akücüyü çağırdık. O da aküyü değiştirdi. Ama o ışığın şarj dinamosundan dolayı yandığını söyledi. Eğer arızadan dolayı yanıyorsa akü bitmediği halde değiştirmiş olabilir mi sırf akü satmak için? Aküden sonra araç çalıştı ama halen o simge yanıyor

  Yanıtla
  • Kasım 18, 2019 tarihinde, saat 9:55 pm
   Permalink

   Soru kombine olmuş. Öncelikle o gördüğünüz akü simgesi olan ışık yanıyorsa şarjda problem var demektir, yine akunuz bitecek, yolda kalacaksınız. Değiştirdiğiniz akünün sağlam olup olmadığını bilemem. Akü şarjı 12,6 volt altına düşünce sutfatlasma olur ve akü bozulmaya başlar. Bunu bir yazimda anlatmıştım. Hemen bozulur mu diye soracaksınız muhtemelen, anında bozulmaz fakat 1, 2 gunde bozulur.

   Yanıtla
 • Kasım 6, 2019 tarihinde, saat 12:39 pm
  Permalink

  Tebrik ederim kardeşim seni. Herkes sanatını anlatmaz. Sanatının zekatını vermiş oldun. Bizler yapamayız. Ama merakımdan girmiştim. Ustam Doblo 1.9 aracımda şarj dinamosu kasnağı arızası var 300-350 tl tutar dedi. Sanayiye bıraktım. Ve nasıl bir arıza imiş diye araştırırken sizin siteye girdim. Selamlar.

  Yanıtla
  • Kasım 6, 2019 tarihinde, saat 12:44 pm
   Permalink

   teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Ağustos 26, 2019 tarihinde, saat 8:27 am
  Permalink

  Honda 2002 aracım aniden çalışmadı.marş basmadı.tık sesinden başka hiç ses yok sorun nedir acaba tamir fiyatı bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Ağustos 26, 2019 tarihinde, saat 9:38 pm
   Permalink

   Önce aküyü kontrol edin.

   Yanıtla
 • Temmuz 10, 2019 tarihinde, saat 5:44 pm
  Permalink

  93model lada samara aracım rölantide iken bozuk bilye sesi gibi bu ses geliyor gaza basınca artıyor sonra tekrar azalıyor sorun sarj dinamosunda olabilir mi ayrıca kalkış larda da oluyo sonra tekrar kesiliyo

  Yanıtla
  • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 9:51 pm
   Permalink

   Tüm gergi ve bilyalarda, şarj ve marş motoru da olabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.