Silecekler Su Atmıyor

Aslında nasıl ifade edeceğimi bilemedim, silecekler su atmıyor mu yazsam, fıskiyeler cam temizleme suyu püskürtmüyor mu yazsam derken herkes gibi google’a sordum silecekler su atmıyor dedi. Neyse konumuza dönelim, insanı sinir eden bir durumdur fıskiyelerin su atmaması. Bugün yazımızda önce cam suyu tesisatını anlatalım, sonra da muhtemel arızalar, tespiti ve çözümüne bakalım.

Cam Suyu Tesisatı Nasıl Çalışır?

Sanırım bir araçtaki en kolay tesisatlardan birisi cam suyu tesisatıdır. Genelde motor kaputunun üzerinde 2 adet fıskiye, bunların bağlı olduğu bir hortum, su deposu ve deponun alt kısmına konumlanmış su motorundan oluşur. Ha unutmadan bir de su depoya geri dönmesin diye genelde çekvalf de motorun çıkışında olur. Gördüğünüz üzere çok karmaşık bir sistem değil.

Neden silecekler Su Atmıyor?

silecek su memesi
Ön cam su fıskiyesi

Yukarıda okuduğunuz üzere çok karmaşık olmayan bu sistemde neden su fıskiyelere ulaşıp cam ile kavuşmaz ihtimallere bir bakalım.

1- Cam suyu bitmiştir (biz yazalım unutan olabilir)

2- Su motoru/pompası çalışmıyordur.

3- Hortum çıkmış, yırtılmış, kopmuş olabilir.

4- Sistemde kireç ya da kir dolayısı ile tıkanıklık olabilir (bu durumda genelde zayıf da olsa fıskiyelerden su gelir)

5- Fıskiyeler kırık olabilir ya da bağlı değildir.

6- Silecek kolunda elektriksel bir arıza olabilir ya da sigorta atık olabilir. (Sigorta genelde sileceklerin sigortasıdır, ayrı sigorta bulunmaz.)

7- Cam suyu deposu kırık/patlak olabilir.

Şimdi başınıza böyle bir arıza gelirse bakmanız gereken yerler buralar. Ayrıca zayıf su atıyorsa da cam suyu sistemini temizlemeniz gerekir, özellikle şebeke suyu kullanılıyorsa bazı şehirlerin çok kireçli suyu olduğu için bu konuda kireç çözücü işinizi görecektir.

Cam Suyu Motoru Çalışmıyor

cam suyu motoru
Silecek su motoru

Eğer silecek kolunu çakerek ya da iterek cam suyu fışkırtmak istediniz ve su gelmiyorsa, depoda su da varsa önce motorun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sessiz bir yerde kaputu açıp kolu gereken yere getirip sesi dinleyin eğer motor sağlamsa mutlaka sesini duyarsınız. Emin olmak için silecek suyu doldurduğunuz kapağı kaldırıp dinleyebilirsiniz. Eğer ses yoksa ve silecekler çalışıyorsa kol sağlamdır, motor bozuktur. Eğer silecekler otomatik çalışmıyor ve hiç ses yoksa önce sigortaya bakın o da sağlamsa kol bozuktur. Ulaşabilirseniz koldan kısa devre yapıp kontrol edebilirsiniz.

Ben motorun bozuk olduğu senaryoya geçeyim, bu durumda yeni motor alacaksınız ama tez canlı olmayın önce bir motoru söküp deneyin. Daha evvel demiştim motor deponun en altındadır, artık çoğu aracın deposu da çamurluk içlerinde, eğer daha eski arabanız varsa şanslısınız gözle inceleyip bir kaç vida söküp depoyu yukarıdan alabilirsiniz ama çoğu modelde bu işi yapmanız için aracın alt koruma plastiklerini söküp depoyu aşağıdan almanız gerekecek. Bunun için aracı krikoyla kaldıracaksınız ve işleme başlayacaksınız. Unutmayın önce çalışacağınız yeri hazırlamanız gerekir. Onun için önünüze gelen ne varsa sökün. Fakat depoyu sökmeden motor çıkıyorsa şanslısınız çünkü bazı araçlarda çıkmayabilir.


Motoru söktüyseniz 12 volt vererek deneyin, elektriği iki kablo marifetiyle arabanın aküsünden alabilirsiniz. Eğer çalışmıyorsa motorla birlikte doğru parçacıya…

Motor çalışıyor fakat su az ya da hiç yok

Bu durumda önce kaputu kaldırıp varsa kaput yalıtımını söküp fıskiye tırnaklarını bastırarak fıskiyeleri çıkartın, üfleyerek deneyin hava giriş çıkışı varsa sorun yoktur. Çıkartmışken, ince bir tel ile ya da kireç çözücüye atarak temizleyin. Su hortumlarına üfleyerek deponun fokurdamasını dinleyin eğer fokurduyorsa hortum sağlamdır yok nefesiniz gitmiyorsa tıkanıklık vardır bu durumda hortumu sökün. Açabiliyorsanız açın ya da yenisini kestirin. Bu arada başta söyleyeceğimi sonda söylemiş olacağım ama su gelmediğinde silecek  koluna biraz uzun basıp aracın altında su olup olmadığına bakarak hortumda delik olup olmadığını ya da yerinden çıkmadığını anlayabilirsiniz. Tüm sorunları düzelttiğinizde artık silecekler su atacaktır. Herkese fıskiyelerin su püskürttüğü iyi sürüşler dilerim.
DMCA.com Protection Status

3 thoughts on “Silecekler Su Atmıyor

 • Aralık 27, 2020 tarihinde, saat 2:32 pm
  Permalink

  Merhaba,
  Bende farkli bir problem var motor calisiyor ses geliyor kol saglam ama su atamiyor kaputu kaldırınca su atabiliyor problem nedir ?

  Yanıtla
 • Temmuz 11, 2019 tarihinde, saat 12:46 pm
  Permalink

  silecek fıskiyesi konusunda çok net ve iyi bilgi edindim.Bundan sonrası kolay olacak teşekkürler.Oğuz Kerem

  Yanıtla
  • Temmuz 14, 2019 tarihinde, saat 9:54 pm
   Permalink

   Faydasını görürsünüz umarım.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.