Silindir kapak contası testi nasıl yapılır

Silindir kapak contası testi nasıl yapılır yazısında özellikle lpg’li araçların baş belası olan conta yanığı durumunun nasıl anlaşılacağını anlatacağım. Daha evvel üst kapak contası değişimi yazısında aslında detaylıca anlatmıştım, isteyen tıklayıp oradan devam edebilir. Unutmadan bu parçaya üst kapak da silindir kapağı da deniyor. Külbütör kapağını saymazsak üst kapak diyebilirsiz.

Silindir kapağı nedir

Hemen parçayı tanıyalım, silindir kapağı ismiyle müsemma silindirlerin üstünü kapatan, aynı zamanda yanma odasını da oluşturan parçadır. Bu şahane parça metal yığını olmakla beraber içinden su ve yağ geçtiği için ısıya dayanıklı sert bir conta ile motor bloğunun üstüne oturur ki bu contaya da silindir kapak contası diyoruz. İste bu conta arada sırada kenarından köşesinden dayanamayıp yanar ya da çatlar ondan sonra al başına bissürü dert bela.

Silindir kapak contası testi nasıl yapılır

Önce şunu söyleyeyim, hiç bir zaman yağa su karıştırma ya da su eksiltme durumlarında sorunun contadan olduğunu %100 teyid edemezsiniz. Siz conta yanık diye açarsınız halbuki kapak da çatlak çıkabilir. Fakat kapak çatlama ihtimali düşük olduğundan genelde arıza contaya yorulur. Testi yapmak ise son derece basittir, çatlak conta motor kompresyonunda kaçağa neden olur. Bu kaçak da haliyle en yakın su ceketine doğru basınç yapar. Dolayısı ile su hattında olan bir basınç arızayı ele verir.

Bu testi güvenliğiniz açısından soğuk motorda yapın. Aracı çalıştırın, motor kaputunu açın, hemen varsa radyatör kapağını yoksa genleşme kabının kapağını açın. İçeriden bir arkadaşınız gaz versin, bu sırada suyun taşıp taşmadığını gözleyin. Eğer suda taşma varsa contada kaçak var ya da başka tabirle yanık var demektir. Buna mukabil yağ kapağının altında sabun gibi yağ birikintisi varsa conta motor stop halindeyken silindirlere su kaçırıyor anlamına gelir -ki böyle bir aracı kullanmayın. Yağ özelliğini yitirmiştir, motor yatak sarar işin sonu rektifiyecide biter.

silindir kapak contası testi
silindir kapak contası testi nasıl yapılır

Silindir kapak contası yanık ne yapmalıyım

Ben taraftarı olmasam da küçük kaçaklarda piyasada satılan tıkayıcılar bazen iş görüyor. Lakin tavsiye etmem tıkamaması gereken yerleri de tıkayıp bu sefer radyatör ya da kalorifer radyatörü gibi parçalarda da sorun çıkartabiliyorlar. İlle de denemek isteyen varsa denesin, sonuçta parçacı da sanayideki usta da taş kemirmeyecek. Eğer hararet yoksa aracı bir müddet daha kullanabilirsiniz ama tavsiyem yanınıza su ve yağ alın. O saatten sonra nerede ne olacağı bilinmez. Su eksilirse su koyarsınız yağa su girer de bozulursa yağ koyarsınız. Bu saatten sonra en güzel şey takım conta değişimine gitmek olur.

Silindir kapak contası testi nasıl yapılır

Silindir kapak contası değişim fiyatı

Artık 2020 yılına yaklaştığımız şu zamanda fiyatlar da oldukça yükseldi. Takım conta değişimleri 1000 lira ile 2000 lira arasına yapılıyor. Burada yaşadığınız yer önemli, Maslak sanayine gidip sorarsan 3000 lira da olur. Bunun dışında parça maliyetiniz olacak ve kapakçıya ayrı para vereceksiniz. Takım contalar 500-1000 lira arasında, kapakçılar da yine ortalama 500 lira alıyor. Total fiyatı siz hesaplayın artık. Bunun yağı var, antifrizi var, yağ filtresi var vs. Supapların falan sağlam olduğunu varsayıyorum. Bana göre böyle bir tamirata girişirseniz siz cebinize 5000 koyun, artanı kendiniz yersiniz.

Silindir kapak contası testi nasıl yapılır yazımı burada bitiriyorum, ilgilisi yazının başına (niye yazının başına bıraktıysam) bıraktığım linkten işlemi detaylı okuyup öğrenebilir. Soru ve sorunlarınız için aşağıdan bize yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.