Sovtaj ne demek, değeri nasıl hesaplanır ihalesi nasıl olur

Sovtaj çok insanın duymadığı ya da sigortalı malı hasar alınca duyduğu bir sigortacılık terimi. Ben bu yazıda kasko sigortası için olan kısmını anlatacağım. Sovtaj nedir, sovtaj değeri nasıl hesaplanır, ihalesi nasıl olur genel olarak yazının içeriğini oluşturacak.

  1. Sovtaj nedir?

    Hasara uğrayan sigortalı malın sağlam olarak arda kalan ve maddi kıymeti olan kısmına sovtaj denir. Örneğin aracınız arkadan hasar aldı ve perte çıktı ama geriye kalan kısımlarında hasar yok. İşte bu sağlam kısımlar sigorta firmasınca değerlendirilir.

  2. Sovtaj değeri nasıl hesaplanır?

    Yine araba üzerinden örnek verirsem (malum site arabalar üzerine) aracın rayiç değerinden kaza sonrası oluşan tamirat değeri düşülür ve sovtaj bedeli ortaya çıkar. Eğer araç çalıntı buluntu ise (yani çalındıktan sonra bulunan fakat bedeli sahibine ödenen) bu değer rayiç bedeldir. Hasarı varsa yine hasar miktarınca fiyat düşer.

  3. Sovtaj ihalesi nasıl yapılır

    Sigorta firmaları kendisi ya da aracı firma ile elindeki sovtaj mallarını ihale yoluyla satabilir. Tabii ihalesiz de satabilir adamın malı karışacak değiliz. Yalnız bazı durumlarda eksper raporu çıktıktan sonra mal sahibi isterse arda kalan malı kendisi alıp sovtaj bedelini sigorta şirketinden rücu da edebilir. Bunu da şöyle örneklendireyim, arabanız pert oldu, isterseniz sigorta firması ile anlaşıp aracın hurdası bende kalsın, bedeli alacağım pert ücretinden kesilsin diyebilirsiniz.

Örnekler araba üstünden gitti ama genelde pert araç sahipleri bu hakkını kullanmaz, ikinci el piyasasından da bildiğiniz üzere araçları galerici ya da tamirciler alıp tamiratını yaparak trafiğe tekrar sokar. Burada lafı açılmışken bir konuyu daha dile getireyim. Pert araç hurda demek değildir. Çünkü konuyu tam bilmeyenler karıştırıyor bazen. Bu araçlar hurdaya çıksın diyen oluyor. Bir aracın perte çıkması hasarın büyüklüğü ile değil, tamir fiyatı ile ilgilidir. Mesela küçük sayılabilecek bir kazada tüm hava yastıkları patlayabilir ve airbag tamiri çok yüksek fiyatlara yapıldığı için sigorta şirketi sovtaj karı kazanabilmek adına bu aracı perte ayırır. Bu araç tekrar kullanılmaz diye bir şey yok. Ha şunu da söyleyeyim devlet kanun çıkartırsa pert olan her araç hurdaya gider ama bu sefer sigorta şirketleri kasko fiyatlarını da ikiye katlar.

Dolayısı ile sigorta firmaları bu işlemle aslında nihai tüketicinin de daha az sigorta primi ödemesini sağlamış oluyor. Bu konuda örnekler de çoğaltılabilir. Yazıya burada son veriyorum. Bu konu aklıma nereden geldiyse buradan paylaşmak istedim. Meraklısı sovtaj ihalesi (pert araba ihalesi) aracı şirketlerini ya da sigorta ilanlarını bulabilir. Eksik gedik ve tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdan bize yazın. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.