Sunroof nedir

Sunroof nedir yazısında parçanın olası arızaları, sunroof su alıyor ile ilgili çözümleri, avantaj ve dezavantajlarını yazmaya çalışacağım. Parasına değen bir konfor mu, montaj yaptırmak ya da sunrooflu araba almak isteyenlere de bu yazı bir rehber olsun.

Sunroof nedir

Sunroof tavanın belli bir kısmında değişik şekillerde açılabilen bir tür penceredir. Dilimize ingilizceden geldiği gibi girmiş, türkçe bir karşılığı var mı bilmiyorum. Almancadan da yine schiebedach olarak dilimize girmeye çalışmış lakin memlekette şıpıdak olarak adlandırılmış. Oto saniyede sağda solda benim arabada şıpıdak var gibi cümle duyanlar anlasın ki sunrooftan bahsediliyor.

Yapısı oldukça basittir aslında. Raylar ve bir takım dişli düzeneğe bağlı şekilde genelde arka tarafından yukarı aşağı yönlü ya da arkaya doğru tavan döşemesi ile sacın arasına girerek tam açılır. Bazı modeller ise tavanın üstünden açılır.

sunroof nedir

Sunroof arızaları

Cam kırılması haricinde bir kaç arızası olur. Ya motoru çalışmaz -ki bu durumda büyükşehirde iseniz belki tamir ettirirsiniz fakat küçük şehirdeyseniz değiştirirsiniz. Tırnakları kırılabilir, bu durumda açılmaz, açılırken zorlanmadan ötürü kendi kendine kapanır ya da yerine tam oturmaz. Bu durumda da hazırı pahalı olduğu için tornacıda yaptıran da var ya da bulursa hazırını alan da. Bunlar dışında da pek arızalanan bir donanım değildir.

Sunroof su alıyor

İşte en büyük şikayetlerden birisi bu. Kim arabasının içinde hele ki tavanında su görmek ister ki! Böyle bir sorunla karşılaşırsanız ilk yapacağınız şey sunroof yatağındaki tahliye borularını kontrol etmek olsun. Genelde yazdan çıkarken toz ve yapraklar yüzünden tıkanabiliyorlar. Bisiklet fren teli gibi ince bir şeyi ya da elektrikçilerdeki kılavuzları kullanarak bu tahliye borularını temizleyin. Su alma hadisesi kesilecektir. Lastikleri eski olsa bile mühendisliği gereği sunrooflar öyle şapır şapır su almaz. Ancak hiç lastik yoksa belki. Onun için tahliye borularını arada sırada temizlerseniz böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Sunroof nedir

Avantaj ve dezavantajları

Yolculuk sırasında taze hava almak istediğinizde çok pratiktir, yüzüne gözüne hava vurmadan hem iç kabin sıcaklığı düşürür, hem de özellikle sigara içenleri dumanı anında tahliye etmesiyle birikecek dumandan kurtarır. Dışarısı aşırı sıcak değilse klimayı çalıştırmanıza gerek kalmaz, sunroof açmak yeterli olacaktır.

Dezavantajları ise bana göre sadece pahalı bir aksesuar olması. Niye bu kadar pahalı, niye opsiyonel bilemiyorum aslında en azından daha kolay satın alınabilir bir skalada olsa pek çok insan alır. Bunun dışında kırılması ve arızalanması durumunda yine parası can yakar. Bence başka da bir dezavantajı yoktur.

Sunroof nedir yazısını burada sonra erdiriyorum. Tüm soru ve sorunlarınız için aşağıdaki soru cevap bölümünden bize yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşelim. Timsah kriko‘dan farklı arızaları da okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda sunroof su alıyor sorununa çözüm olan tahliye deliklerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.