Supap nedir

Supap nedir hadi bakalım konuya gel. Bu zamana kadar yamamışım, kimse de “yav arkadaş ne saçma parçaları yazdın da şunu yazmadın dememiş. Olsun geçte olsa supap nedir, ne işe yarar, arızaları nelerdir, tamiri nasıl olur, kaç para kardeşim bu işler gibi soruları cevaplayayım.

Supap nedir?

Evvela bu parçanın adı sübap, subab, subap, sübab değil, hele ki sibop hiç değil. O bambaşka bi’ şey. Lakin öyle bilindiğinden bazen ben de subap falan diye yazıyorum ama asıl adı supap. Biz westinghouse‘a vestanoz diyen nesillerin evladıyız ne olacak ki.

Bildiğiniz gibi silindire hava ve yakıt girer, yanmadan sonra da egzoz gazı çıkar. İyi de bunların girmesi için delik lazım, o deliklerin de açılır kapanır olması lazım değil mi? hah işte bu supap arkadaşımız da o delikleri açıp kapayan metal parçalar. Bunlar olmazsa sıkıştırma yapılamaz, dolayısı ile motor havayı alır verir.

Supap nasıl çalışır – supap nedir

Bir eksantrik miline fincan, lifter ya da piyano ile bağlı olurlar ve çalışma zamanı ve açılıp kapatma kuvvetini bundan alırlar. Eksantrik milinin üstünde kamlar bulunur, yumurta şeklindeki bu kamlar her bir supapın açılma ve kapanma zamanı ayrıca mesafesini de ayarlar.

Subaplar silindir kapağına içten dışa takılıdırlar. Sebebi de yanma sırasında açılma ihtimalinin ortadan kalması ve kapağa daha iyi baskı yapabilmesi için. Üst tarafta onları yukarı kaldıran bir yay ve yağ sızıntısını önlemek amacıyla bir lastik bulunur. Bunlara supap yayı ve lastiği denilir. Ayrıca bir supap gaydının içinde hareket ederler. Bu da hem parçanın sıkıca oturması hem de zamanla silindir kapağının aşınmasını engellemek içindir. Supap gaydı aslen bildiğiniz burç olup böyle adlandırılmışlar.

Supap arızaları

Öyle aman aman karışık bir arızası olmaz. En fazla eğilir, uzar, kenarlarından kaçak yapar. Kötü tarafı bu tür arızalar parçanın yeri itibariyle pahalıya patlar. Silindir kapağının çıkartılması gerekir. Parça bazı durumlarda tornada kurtarılabilir ama çoğu zaman değişimi daha sağlıklı olur. Bozulduğunda ses yapabilir, kenar kaçaklarında rölanti dalgalanmaları, silkeleme ve teklemeler olur ayrıca motor bir miktar güçten düşer. Tabii bu kadar mı diyebilirsiniz. Supap için evet fakat ona bağlı parçaların arızaları da var. Supap lastiklerinin eskimesi, lifter arızası, yay kırılması gibi. Bunlardan bazılarını daha önce yazmıştım, aşağıya linklerini koyarım.

Supap ayarı

Supap ayarı ise supapların eksantrik mili ile arasındaki boşluğun miktarını belirleyen ayarlardır. Bu ayar artık günümüz araçlarında yapılmıyor çünkü bunu hidrolik sistemi ile yapan lifterler kullanılıyor. Daha eski fincanlı sistemde şim koyularak yapılıyor, piyano mili ile tahrik edilen sistemlerde ise bir somun sıkarak ayarlanıyor. Ayar için isi kullanılan alete sentil deniliyor. Bu konuyu da daha önce anlatmıştım alta linkini koyarım, ilgilisi okur.

subap lastikleri ile ilgili konu; aracım ilk çalıştırmada mavi duman atıyor

daha önce yazdığım lifter sesi ve çözümü için tıklayın.

Bu konuya şimdilik daha fazla bir bilgi yazmadan yazıyı sonlandırıyorum. Merak ettiklerini aşağıdan sorun ki cevaplandırayım. Başka yazılarda görüşelim.

Aşağıdaki videoda çalışma animasyonu görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.