Termostat Ne işe Yarar, Arızaları Nedir?

Termostat ne işe yarar, arızaları nedir konusuyla karşınızdayız. Bugünkü konumuz arabaların termostatı ve termostat arızaları termostatın nasıl çalıştığı ve termostat arızasının nasıl anlaşılacağı ile ilgili bilgiler ve bu arızayı nasıl tamir edebileceğiniz. Hadi bakalım hazırsanız başlayalım. Bu arada aracım ısınmıyor diye bir şikayetiniz varsa bir numaralı şüpheli bu parçadır.

Termostat Nedir? Ne işe Yarar

Termostat aracın motor soğutma suyunun belli bir sıcaklığa ulaşana kadar blok içindeki sirkülasyonunu engellemek maksadıyla su sirkülasyon yolunu kapatan parçadır. Bunun sebebi soğutma suyunun hızlıca ısınıp motorun istenilen çalışma ısısına ulaşabilmesini sağlamaktır. Termostat, cıvanın genleşmesi marifeti ile çalışan mekanik bir parçadır. Civa ısıdan genleşir ve demir bir parçayı iter bu parça da suyun akış yönünü değiştirir. Termostat arızalandığı zaman genellikle açık kalarak soğutma suyunun devamlı sirkülasyonda kalıp soğutma radyatörüne giderek ulaşması gereken sıcaklığa ulaşmasını engeller. Böylece motor  hiçbir zaman gelmesi gereken ideal çalışma sıcaklığına gelemez.

Termostat nedir, ne işe yarar nasıl çalışır. Grafik agcoauto.com’dan alınmıştır.

Arızalı Termostatın Zararları Nedir?

Bu durumda motor suyu ısınmadığından olması gereken biraz daha fazla yakıt sarfiyatı olabilir.  Kabin için ısıtma kaloriferinin de düşük performanslı çalışmasına neden olur. Ayrıca en önemli etkisi de motor bloğunun çatlamasına sebep olma ihtimalidir. Bunu biraz açayım. Soğuk suyun sıcak metalle devamlı olarak temas etmesi metal üstünde gerilim yaratır. Bu gerilimde silindir kapağı ve motor bloğunda çatlamaya sebebiyet verebilir. Bunlar termostatın araca verebileceği belli başlı zararlar. Şimdi geçelim termostat tamirine.

Termostat Arıza Belirtileri Nelerdir?

Termostat arıza belirtileri şöyle anlaşılır. Öncelikle motor kolay beri çalışmasına gelmez gelse bile sabit bir ısıda kalamaz genelde ısısı aşağı yönlü yani düşük derecelere doğru oynar.  Araç kaloriferi randımanlı bir şekilde çalışmaz, ılık üfler ve araç yük altındeyken ancak ısınabilir. Motor bu yük durumu bittikten sonra çok soğuk derecelere geri gelecektir bu tür durumlarda termostattan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca bayır aşağı inerken siz gaz vermediğinizde aşırı soğuma ya da ısının en dibe düşmesi gözlemlenebilir. Tüm bunlar termostatın ne kadar açık kaldığı ile ilglidir. Bu durumun teşhisini araç olduğu yerde çalışırken rölantide de yapılabilir. Aracı bir müddet çalıştırın, çalışma ısısı çok az oynadıktan sonra radyatöre giden hortuma bakın, eğer hortum ılıksa ya da sıcaksa termostat kaçırıyordur. Termostatın üstü sıcak olmalı ama radyatöre giden hortum soğuk olmalı.  

Termostat nedir ne işe yarar

Termostat Tamiri Nasıl Yapılır?

Termostat tamir edebileceğiniz bir parça değildir. Yukarıda çalışma prensibini anlattım. Arıza durumlarında parça değişimi yapılır. Bunun için tamirata başlamadan evvel aracınıza uygun parçayı bir parçacıdan temin etmeniz gerekir. Ben size bu yüzden termostat değişimi nasıl yapılır bunu anlatacağım.

Termostat Değişimi Nasıl Yapılır?

Termostatı sökeceğiniz zaman aracın motoru soğuk durumda olsun. Öncelikle arabanın altına bir kova ya da leğen yerleştirin. Daha sonra termostatın olduğu yerde parçaya ulaşmanızı engelleyecek başka parçalar varsa gevşetip ya da söküp uygun çalışma alanı açın. Elleriniz ya da kullanacağınız aletler rahatça çalışmadan parçayı sökmek zor olur. Genellikle termostatlar kolayca ulaşılabilir yerdedir daha sonra termostata bağlı olan ve radyatörden gelen büyük hortumu sökün ve bu hortumdan çıkacak ya da dökülecek antifrizli suyu bir kovaya ya da leğene boşaltın. Bu dökülen suyu temiz bir kovaya alırsanız daha sonra yine kullanabilirsiniz ya da dilerseniz tamirat sonrası araçta kalan suyun üstüne yeni su ve antifriz karışımı ekleyebilirsiniz. Tüm bağlı hortumları ve varsa hararet müşürünü söktükten sonra gerekli alet edevatla termostatı sökün. Genelde dört köşesinden birer cıvata ile bağlıdır. Termostatı söktükten sonra contasını bir kenara ayırın tekrar kullanacaksınız isterseniz tabii yeni conta da alabilirsiniz. Parçayı çıkarttığınız yerden motor bloğunu bir fırça ya da temiz bir bezle temizleyin. Bu işlem yeni termostat takıldıktan sonra contanın oturmayıp su kaçırmasını engeller daha sonra yeni termostatı yerine oturtup tekrar geri toplayın. Geri topladıktan sonra aracı çalıştırın, rölantide çalışırken ideal ısıya gelmesini bekleyin. İdeal ısıya geldikten sonra gözle yeni parçanın ve hortum bağlantılarının su kaçırıp kaçırmadığını kontrol edin. Bu aşamada radyatöre giden hortumu elle kontrol edin, soğuk olmalıdır. Eğer bir kaçak yoksa ve radyatöre giden hortum soğuksa biraz gaz vererek aracın iyice ısınmasını ve fan açmasını bekleyin fan açtıktan sonra radyatöre giden hortuma yine bakın hortum ısınmış olmalıdır. Yol testine çıkın eğer ısı hep olması gereken yerdeyse termostat doğru çalışıyordur bundan sonra aracı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Daha başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın. Aşağıdaki soru cevap bölümünden tüm sorularınız, dertlerinizi, isteklerinizi bize yazabilirsiniz.

Bir sözüm de Fiat’a…

Ya arkadaş nedir bu multijetlerin termostat arızası. Alt yanı termostat ama herhalde arıza yapıp değiştirmeyen JTD motor kalmamıştır piyasada. Bu da kişisel sitemimdi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.