Tevzi makarası nedir

Tevzi makarası nedir yazımla sizleri eskilere, mekanik ateşleme dönemine bir götüreyim de nostalji olsun. Günümüzde tofaş, broadway bir de 90’dan evvel eski avrupa araçlar hariç arabaların hiç birinde böyle bir parça kalmadı tamamı elektronik ateşlemeye geçti. Lakin biz yine de yazalım tevzi makarası nedir, ne işe yarar, arızaları, tamiri, değişimi yazalım.

Tevzi makarası nedir?

Bu nostaljik parça distribütör (yani dağıtıcı) içinde motor devri ile aynı dönerek yanma sırası gelen silindire bujinin çakması için elektrik gönderen parçadır. İçinde metal bir parça bulunur ve bir mil ile kranka, bir tarafından da platine bağlıdır. Tabii o zamanlar araçlarda bir platin ve bir tek ateşleme bobini vardı şimdi her bujiye bir bobin takılıyor, ateşleme sırası da elektronik olarak yapılıyor kalmadı öyle platin falan. Tevzi makarası da denen bu güzide parçamızın tek işi de tek görevi de bu elektriği taşımaktır.

tevzi makarası nedir

Tevzi makarası arızası tamiri ve değişimi?

Çok karmaşık bir parça olmadığından çok da arızası olmaz. Üstündeki metal aşınır, oksitlenir, plastik kısmı çatlayabilir. Bu tür durumlarda da yenisi ile değiştirilir. Tevzi makarasını değiştirmek de çok kolaydır, distribütör kapağı sökülür ve ilk karşınıza gelen parça tevzi makarasıdır. Yerinden çıkartılıp altına yağ çubuğundan 1 damla yağ sürüp yerine takarsınız, bitti gitti. Oksitlendiyse değiştirmeyin üstünü zımparalayın yeter.

Tevzi makarası fiyatı

Parçanın fiyatı 10-15 liradan başlar 50 liraya kadar gider. Değişim için ustaya götürseniz sökmeye takmaya daha çok para alır diyeceğim ama bu tür işleri parça çok ucuz olduğu için artık ustalar da sevmiyor. 30 lira dese taktırana çok, 10 lira dese ustaya az böyle bir durum.

Şimdi bu yazıdan sonra size distribütör nedir, platin nedir, üstüne avans ayarı gibi yazılar da yazmam gerekiyor. Üşenmezsem bir zaman yazarım. Tevzi makarası nedir ne işe yarar yazısını burada bitiriyorum. Tüm soru ve görüşlerinizi, tecrübelerinizi, sorunları, çözümleri, kafanıza takılanları aşağıdaki soru cevap bölümünden bizimle paylaşın. Sadece soruları değil varsa çözümlerinizi de paylaşın ki insanlık faydalansın. Başka yazılarda görüşürüz.

Tevzi makarası değişimi aşağıdaki videoda çok güzel gösterilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.