Toyota Avensis yorum alınır mı, arızaları ve kronik sorunlar

Toyota avensis yorum, alınır mı, lpg takılır mı, satışı nasıl? aslında marka modele özel pek yazmıyorum ama bugünlerde zaten yazmaya motivasyonum yok fakat söz konusu araç çok merak edildiği için insancıklara bir rehber olsun diye yazacağım. Önce şunu belirteyim, araba hakkındaki yorumlarım tamamen subjektif yani bana özel görüşlerdir.

Toyota Avensis nasıldır?

Avensis D segmentinde (büyük aile aracı) geniş ailelere ve orta derece konfor isteyenler için üretilen bir araçtı. Araçtı diyorum çünkü artık Toyota bu aracı üretmiyor. Türkiye’de 4 değişik kasa ile satıldı. Bunlardan ilki t220 kasa kodu ile 1998 ile 2002 yılları arasında satıldı. İkinci jenerasyon ise t25 (t250) kasa kodu ile 2003-2009 yılları, üçüncü jenerasyon (t270) kasa kodu ile 2009-2018 yılları arası üretildi ve bir kere makyaj geçirdir. unutmadan bu araçların hepsi İngiltere memleketinde üretildi. Buradaki Avensis sorusunun cevabı hangi kasa olduğuna göre değişir. Biz ilk jenerasyondan başlayalım;

T220 Avensis nasıldır?

İlk nesil olanı 3 motor seçeneği ile geldi, 1.8 ve 2.0 benzinli ile 2.0 dizel. Bu araçlar çok sorunlu değildi, lüks sayılabiliyordu ve yine göreceli olarak değişir ama konforluydu. Tabii rakiplerinin Renault Laguna, Fiat Tempra (piyasada çok sattıkları için örnek veriyorum) gibi araçlar olduğunu hatırlatayım. LPG o dönem çok tercih edilmese de motorlarına lpg takılabiliyor ve sorun çıkartmıyordu. Bugün hala tercih edenler var fakat arabaların artık yaşlandığı da ortada. Fakat savruk yakıt tüketimi ve yol sesi sorunu (Toyota araçlar hep sınıfına göre biraz fazla lastik sesi alır) parça fiyatları gibi sorunlar yüzünden çok büyük satış başarısı yakalayamadılar.

T250 Avensis nasıldır?

Toyota’nın en belalı bir modelini içeren ve ne hikmetse en çok satan Avensis’i budur. Bu araç biraz daha sınıfına ait bir araçtı. Bir kere Laguna’dan iyiydi. 1.6, 1.8, 2.0 benzin ve 2.0 dizel motor ile geldi ve en dolu modeli 2.0 motorla (1.8 motorla da satılmış olabilir, emin değilim) satışa sunuldu. 1.6 litresi kumaş koltuklara ve döşemelere sahipti yağmur sensörü, xenon far, sunroof falan gibi aksesuarlar bu araçla alınamıyordu. Yine otomatik vites seçeneği de yoktu. 1.8 motorlu olanı ise sanırım full ve otomatik seçeneği ile satılıyordu. Dizel ise yine 1.6 gibi modele göre boş satılıyordu.

Şimdi gelelim asıl belalısına 2.0 1az-fse kodlu benzinli motorla satılan modelin excutive elegant paketi ise gerçekten ilk bakışta çok lükstü. 7 airbag ile satılan sanırım öncü araçlardan biriydi, iyi bir ses sistemi, deri koltuk ve döşemeler, 4 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman, 17 inch hafif alaşım jantlar, otomatik dijital klima, yağmur sensörü, katlanır dikiz aynası, koltuk ısıtma ve daha saymaya üşendiğim bir kaç ufak numarası daha vardı. İlk bakışta “daha ne olsun ulan!” diye düşündürten bu araca güç veren (vlogger’ler bu aracın kalbinde diyor) bir de Japon mühendislerin Türk kullanıcaları kanser etmek için sunduğu 1az-fse kodlu direkt enjeksiyonlu motor vardı.

Bu motor direkt enjeksiyonluydu ve hem tutumlu hem güçlü olsun diye yapılmıştı. Fakat ben bu motor kadar evdeki hesabı çarşıya tutturamayan bir model (belki vw fse) görmedim. Şehir dışı 6 litre civarı yakıt belki normal karşılanabilir ama bu motora sahip araçlar şehir içinde sıkışık trafikte 14-16 litreye bana mısın demiyordu. Yedek parçaları ateş pahasıydı (hala öyle) ve asıl sorun yükselen yakıt fiyatları yüzünden lpg takmak isteyenlere uyumlu olmaması ile resmen şaka yapıyordu.

İlle lpg takayım diyen eski yöntemle mikser kullanıp manifolddan besleyip lpg takıyordu ama bu sever 140 beygir olan motorun bu gücü rezalet seviyelerde azalıyordu. Rampa çıkmak adeta işkence haline geliyordu. Eğer ikinci elde düşünüyorsanız hiç tavsiye etmem.

T270 Avensis Nasıldır

Bu model daha tasarruflu ve daha iyi motor seçenekleri ile geldi. 1.6 benzin ve dizel, 1.8 benzin, 2.0 benzin ve dizel motorlu modelin en büyük eksiği dizellerde otomatik vites seçeneğinin bulunmamasıyken donanım paketleri ise sanırım her motor seçeneği ile alınabildi. Dizel otomatik olmadığı içinse satış başarısı yakalayamadı, ayrıca bana göre en büyük eksiği makyaj geçirene kadarki çirkinliğiydi. Bu modelin direkt enjeksiyonlu benzinli motoru olmadığı için LPG sistemine uygun.

Toyota Avensis alınır mı?

Sonuç olarak sizin kararınız ama benden tavsiye T250 kasa direkt enjeksiyonlu modelden uzak durun. Avensis sizin beklediğiniz konforu sunmayabilir. Lakin yine söylüyorum aynı model Laguna’dan bir tık daha iyi fakat Mondeo, C5, Passat ile karşılaştırılamayaca kadar o kaliteden uzak. Toyota’nın üvey evladı ve parçaları hem bulunamıyor hem de çok pahalı. Mesela T250 modelinin xenon far tasları üretimden kaynaklı olarak kararıyor ve farın yenisi teki için 4000 lira civarı. Bu modelde alacağınız araç sorun çıkartmaya namzet olduğu için “parça parasından ne olacak” diye düşünmeyin. Çıkmacı ararken bu dediğim aklınıza gelir ama iş işten geçmiş olur. T220 modelinin parçaları daha ucuz ve bulması daha kolay, diğer T270 parçaları da bulunabiliyor. Yine de karar sizin.

Yazıyı burada noktalıyorum, soru ve yorumlarınız için aşağıdan bize yazabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.