Traktör hidroliği kaldırmıyor

Traktör hidroliği kaldırmıyor yazımda, kendi sorununu kendi çözen ya da çözmek isteyen değerli yoldaşlarım için bugün otomobil dışında başka bir sorun için yazacağım. Hidrolik ve pnömatik sistemler aslında çok da ilgi alanıma girmese de söküp taktıkça insan öğreniyor. Karın ağrısı arka hidrolik tamiri nasıl yapılır yazalım, belki bir okuyana hayrı olur.

traktör hidroliği kaldırmıyor

Traktör hidroliği nasıl çalışır

Evvela konuyu biliyorsunuz belki ama yine de yazayım, bilgisayarım pert olduğundan fotoğraf falan hak getire, telefondan yazıyorum. O yüzden imla noktalama hataları ve görsel eksikliği için şimdiden özür dilerim. Diyelim ki traktörün arkasına taktın ekipmanı kaldırdın ama pek nesesiz, kalkmıyor ya da hafif destekle kalkıyor.

Bu tür bir arızanin sebebi eğer basınçlı hatta büyük bir kaçak yoksa çoğu zaman hidrolik pompasıdır. Kaldırdığın yük kendi kendine iniyorsa başka ama kalkarken zorlanıyor ya da kalkmiyorsa bu başka arızaya işaret eder.

Öncelikle hidrolik nasıl çalışır

Hidrolik pompası, traktör motorunun krankindan kayış ya da zincir gibi bağlantı elemaniyla aldığı çevirme gücünü kullanarak hidrolik sıvısını sıkıştırıp basınçlı olarak arka piston gönderir. Bu arada atlamayalım traktorlerde bu hidrolik pompa dişli tiptir. Kasnaga bağlı giriş dislisi ve bu disliye bağlı çıkış dislisi bulunur. Bu iki dişli de aynı yapıdadır ve birbirine ters olarak döner. Yapısı çok basittir ve sokmesi, dağıtması da oldukça kolaydır.

Hidrolik pompa tamir olur mu?

Kısa keseyim, üzgünüm ki olmaz. Aslında olur da astarı yüzünden pahalıya gelir. Genelde dişliler bozulmaz fakat bu dişlileri sabitleyen 4 adet burç ve pompa gövdesi aşınır. Bu aşınma ise hem materyalin alüminyum oluşundan hem de burçların kendine has yapısından dolayı telafi edilemez. İyi de ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Parçayı değiştireceksiniz. Dişli pompalar çok pahalı değil traktörün göre hema pompa fiyatları 220 liradan başlıyor. Yeni pompayi da eski pompanin üstünde yazan numara ve harflere göre alacaksiniz. Bu numara ve harfler dönüş yönü, basinc seviyesi, saatlik hidrolik atma kapasitesi gibi bilgileri içerir ve gövdenin üstünde punto şeklinde yazılıdır.

Sökme ve takmasın anlatmayacağım. Traktör yapısı itibari ile her parçası açıkta olduğundan işçiliği kolay bir iş makinesi. Zaten model de çok pompayı bulun ve gözünüze kestirip sökün, tabii işleme başlamadan önce hidrolik sıvısı in boşa akıp zayii olmasını engellemek için de gerekli tedbirleri alin.

Traktör hidroliği kaldırmıyor yazımın sonuna geldik. Sıkışırsanız yorum kısmından sorun. Genelde buralarda oluyorum. Şimdiden kolay gelsin.

Aşağıdaki videoda hidrolik pompanın içini dışını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.