10 Replies to “Triger kayışı değişimi”

 1. Hocam ucuz atlatmışız, piston ve silindir kapağı temizmiş. Subaplar hasar almış, egzantrik sıkıntılı, gerginin bağlı olduğu kısım kopmuş. Yeniden triger almak lazım vs. Sanırım opelin bu motorları triger kopmalarına karşı korumalıymış doğru mudur? Bir de bu söylediklerim ortalama ne kadar tutar işçilikle beraber, fiyat konuşmadık ustayla henüz

  1. Korumalı diye bir şey yok, motorun yapısıyla ilgili. Yani özellikle böyle bir durum için taasarlanmıyor. Mesela şahin ve doğanlarda hiçbir şey olmaz, yanma odası derin olduğu için pistonların subaplara çarpma riski yoktur.

   Fiyat bulunduğunuz yere göre değişir. İstanbul’da 2000 bin liraya yaptırdığınız işi, taşra’da yarı fiyatına yaptırabilirsiniz. Parça fiyatlarını bilemiyorum ama işçiliğe (kapakçı dahil) maksimum 1000 lira verirseniz iyi alışveriş yapmış olursunuz.

 2. Merhaba. Aracım Opel corsa c 2001 1.4 benzin. Daha önce elektrikli direksiyon konusunda arabamı ve arabamın başına gelen lanet ustayı anlatmıştım belki hatırlarsınız, sıfır direksiyon kutusunu takıp somunu sıkmayı unutan usta. Bugün uzun yolda 4000 devir giderken motordan ses geldi stop etti, bir baktık triger yerinden çıkmış kopma mopma yok hocam zaten birkaç ay önce o adama sıfırını taktırmıştık hem triger hem gergi ne varsa. Şuan yolda kaldık şu saatte bekliyoruz. Hocam buna ne sebep olabilir kopmayan kayış nasıl çıkar? Ustanın iş bilmezliği midir bu başımıza gelenler?

  1. Merhaba, hatırladım önceki konuyu. Triger kayısının yerinden çıktığını ilk defa duyuyorum. Böyle bir durumun yaşanması için gerginin yerinden çıkması gerekir. Umarım aracı çalıştırmayı denememissinizdir. Çok geçmiş olsun. O ustaya mutlaka gidin. Bu arada yerinden çıkan v kayışı olmasın. Triger kayısı kapalıdır, kapağını sökmeden göremezsiniz.

   1. Triger hocam, Kapağını fırlatıp açmış. Ne yazık ki çalıştırmayı denedik, muhtemelen subapların işi bitti. Tahmini masraf ne olur hocam?

    1. Motorun yapısına göre değişir. Piston başlarını falan catlatmadiysa subap ve silindir kapağı maliyeti olur fakat pistonlara zarar verdiyse maalesef rektefiye…

     1. Anladım hocam çok teşekkür ediyorum tavsiyelerin için. Yarın hasarın boyutunu öğreneceğiz, haberdar ederim. İyi akşamlar

     1. Evet triger. Gerekirse yasal takipçisi olmanızı tavsiye ederim. Parçada arıza varsa firmadan, ustalıkta sorun varsa ustadan tazmin ettirmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.