Triger kayışı ne zaman değiştirilir

Triger kayışı ne zaman değiştirilir soru belli, aslında cevap da belli ama yine detayını yazayım. Evvela daha önce triger kayışı nasıl değiştirilir diye yazmıştım, isteyen oraya da geçebilir. Bugün burada başka detaylar yazmayı umuyorum. Zira yazı nerelere gider bilemiyorum.

  1. Triger kayışı ne zaman değiştirilir

    Evvela bu soru çok öznel, aracın markasına modeline göre zaten kılavuzlarda, servis bilgilerinde yazıyor. İlla bir süre ya da mesafe isteniyorsa şöyle yazayım. Eğer kauçuk kayış kullanılıyorsa genelde 60-90 bin kilometre ya da 5 sene sonunda kilometre dolmasa da değiştirilir. Zincirli triger setlerinde ise 120 bin kilometre veren de var 180 bin kilometre veren de. Artık orasını markaya soracaksınız. Yalnız eskiden zincirli triger setine sahip motorlarda çift zincir kullanılırdı ve sadece ses yaparsa değiştirilirdi. Şu an öyle bir marka kaldı mı bilmiyorum. Sırf servis işi çıksın diye midir nedir tek zincirli yapıyorlar. Hatta zincir ya da kayışsız, dişli aktarması ile çalışan motorlar da vardı. Lakin artık kalmadı.

  2. Triger kayışı nedir, ne işe yarar?

    Bunu da bilmeyen için yazalım, bilen zaten girişte koyduğum linkten ana konuya kaçar. Triger kayışı ismiyle müsemma olarak (triger zamanlayıcı demek) krank ile, supapların açılma kapanma zamanlamasına göre aynı düzende dönmesini sağlayan ara parça. Yani bu iki parçayı birbirine bağlayan parça. Koptuğu ya da sente denilen ayarının kaçtığı vakit o da sizin ayarınız kaçırır ve motor rektifiye edilmesine kadar büyük işçilik yaptıracak arızaya neden olur.
    Bu yukarıda yazdığımdan dolayı şunu da eklemek isterim, eğer ikinci el bir araç aldıysanız ve triger kayışı ya da zincirinin (artık hangisi varsa) en son ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız mutlaka kendiniz değiştirin ya da değiştirtin. Şakası yoktur, başınıza büyük bela açar. İkinci el araç alırken, pazarlığı sırasında bu maliyeti de düşünün. Zira satıcıya güvenmek de zor, kime sorsa değişti, yapıldı, motor sıfır kelimelerinden başka bir şey duyamıyorsun. Bizim satıcılar hep sıfır motorlu araç satmayı seviyor!
    Bu arızanın nedeni de pistonların üst ölü noktaya gittiğinde kapalı olması gereken supapların açık konumda yakalanması ile olur. Pistonlar supaplara çarpar, artık supaplar mı eğilir, piston başları mı çatlar ne olur, orası sizin şansınıza ve motorun tasarımına kalmış bir durum.

Triger kayışı ne zaman değiştirilir

Yazıya burada son veriyorum, dediğim gibi bu konuyu daha detaylı okuyacaksanız verdiğim linke gidin, burada basit bir soruyu kısaca cevapladım. Başka yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.