TRT 2018 Dünya Kupası

TRT 2018 Dünya Kupası

TRT 2018 Dünya Kupası için bir eleştiriyi hak ediyor. Spor organizasyonu yayıncılığı konusunda oldukça deneyimli olan TRT’ye bu dünya kupası için ne kadar sitem etsek azdır. Bugün itibarı ile grup maçlarının ilk haftası bitecek fakat TRT maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası yayıncılığında diğer dönemlerden farklı olarak berbat durumda. Kupa heyecanını ekranlara taşıyamamasının sebebi nedir bilemiyorum ama maalesef yayını alıp öylece tek bir spikerle ekrana vermek yapılacak en kolay iş.


Maçtan evvel yeterli düzeyde stadyum çevresinden yayın yapılmıyor, maç sırasında spikerlerin yanında bir yorumcu yok. Kulaklarımız Ömer Üründül’ü arıyor resmen. TRT, daha evvel Fatih Terim’e yorumculuk yaptırmış bir kanal, bu yayın stratejisinin parasızlıktan olduğunu düşünmüyorum bu yüzden. Beinsports’tan ille de Yalçın Çetin de gelsin demiyorum ama en azından eldeki spikerler maç anlatırken biraz bilgi versin. Hangi oyuncu nerede oynuyor, bu yılı nasıl geçirmiş, bu gibi kısa bilgiler. Elimizde telefonla maç izliyoruz.

Maç sırasında canlı puan durumu, fikstür, gibi detaylar verilmiyor. 2. turda hangi grubun birincisi hangisinin ikincisi ile eşleşecek. Bu tip konulara şimdilik değinmediler fakat grubun son maçlarında da yayını böyle sürdüreceklerse hayal kırıklığı yaratırlar.

Maçtan sonra da interaktif bir yayın sağlayacak programları yok, saha içi röportajları vermiyorlar. Stüdyoda Mustafa Doğan tek başına yorumluyor, halbuki yüksek reytingi olan pek çok futbol adamı var maçtan sonra katılıp 10 dakika değerlendirme yapabilecek. Türkiye 1. Ligini takip eden bir futbol sever pek tabiiki Hayri Ülgen’i dinler ama dünya kupası gibi bir turnuvadan sonra sanırım kimse Hayri Ülgen’i dinlemek istemez. Sadece maçları verip kenara çekilecekse bu turnuvanın ihalesine girmeyip özel bir kanala bırakabilirdi.

Bir kamera ve bir spikerle yapılabilecek o kadar çok röportaj var ki sadece dünya kupasında olan Türkiye ligi oyuncularıyla bile mini röportajlar yapsa hem gazetecilik hem de yayıncılık açısından 1 aylık malzeme çıkar. Ya bunları yapmıyorlar ya da bana denk gelmiyor, TRT’nin en kısa zamanda turnuvaya daha fazla ilgi göstermesi gerekiyor.

Bugün böyle havadan sudan yazalım istedik, yorumlarınızla konuyu şenlendirebilirsiniz, beğenip paylaşırsanız da içimizi bir sevinç kaplar. Daha başka konularda görüşmek dileğiyle.
DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.