Turbo Yağ Kaçırıyor

Turbo yağ kaçırıyor gibi yine oldukça sevimsiz bir arıza konusu ile karşınızdayım. Özellikle dizel araç sahiplerini oldukça telaşlandıran bu arızanın nedenleri ve tamiri için sizleri aydınlatmaya çalışacağım. Turbo yağ kaçırıyor arızasını kendiniz yapamayabilirsiniz belki ama bilirseniz hem tamiratında ona göre pazarlık eder hem de motor mavi duman atınca yağın turbodan gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Geçelim konumuza…

Turbo Nedir?

Evvela turbonun ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatalım. Turbo en yalın anlatımıyla emme sırasında motoru silindir hacminden daha fazla havayla dolduran parçadır.

Peki bunu nasıl yapar?

turbo charger
Turbo parçasının görünüşü

Turbo iki tarafında pervane barındırır. Bunlardan birisi egzoz gazı motordan çıkarken oluşan hava akımıyla tahrik olur ve dönmeye başlar. Bunu çocukken elinizde salladığınız rüzgar gülüne benzetebilirsiniz, basınçlı egzoz gazı bu pervaneyi döndürür. Bu pervane ortasından bir mil ile emme tarafında bulunan başka bir pervaneye bağlıdır. Tahmin edeceğiniz gibi egzoz gazının tahrikiyle dönen pervane aynı şekilde emme tarafındaki pervaneyi döndürür ve temiz havayı çeken emme pervanesi de sıkıştırılmış bu havayı emme zamanında motora gönderir (burada intercool mevzuna girmiyorum).

Okuduğunuz üzere aslında çok karmaşık bir sistem değildir ve supercharger’e nazaran motordan çok çok az güç harcar bu çalışma esnasında. Supercharge (süperşarj) ise hareketi krank milinden aldığı için hem fazla güç harcar hem de yüksek devirde motoru dolduramaz. Neyse bu başka bir yazının konusu.

Neden Turbo Yağ Kaçırıyor?

Turbo çalışırken çok yüksek devirlere ulaşır. Bu devir sayısı motoruna ve turbosuna göre maksimum 100 bin’e kadar ulaşabilir. Dolayısı ile iki pervaneyi bağlayan milin devamlı yağlanarak hem aşınmanın azaltılması hem de soğuması gerekir. İşte bunun için turbo gövdelerinin orta kısmından bir yağ borusu girer ve karterdeki yağı turbo miline ulaştırarak aşınmanın önüne geçer. Bu yağın milin iki tarafında bulunan pervanelere ulaşmaması için de tahmin edebileceğiniz gibi mil ve gövdede çeşitli segman ve contalar bulunur. İşte bu parçaların aşınıp ömrünü doldurması ile de yağ ufak ufak emme ya da egzoz tarafına sızmaya başlar ve emme tarafına ulaşan yağ oradan da motor silindirine ulaşır.

Turbo’nun Motora Yağ Vermesi Nasıl Anlaşılır?

Turbo’nun iç kesit görünüşü

Öncelikle yağ yakan dizel motorlarda egzozdan mavi duman çıkar. Eğer bu mavi duman turbo yağ kaçağından kaynaklanırsa özellikle kaçak daha yeniyken turbonun devreye girdiği ve emme vakumu yüksek değerlere ulaştığında kısa bir süre egzozda mavi duman görülür. Fakat bu mavi duman devamlı olmaz ve durum çok hafifken gözle de görülmeyebilir. İleri zamanlarda devamlı bir yağ yakma hali olacaktır ama genelde turbonun devreye girdiği anlarda farkedilir şekilde egzozdan mavi duman çıkacaktır. Bu tür hallerde turbo tamiri yapılmadan araca binmenizi tavsiye etmem. Zira yağ kaçağının miktarı arttıkça motora piston eritmeye varana kadar büyük zararlar verir. Unutmadan bu kaçağı emme tarafındaki boruların ısınmasından, sökünce içinde yağ olmasından da anlayabilirsiniz.

Turbo Yağ Kaçağı Zararları Nedir?

Basitçe, araç yağ yakar ki çevre faktörünü saymazsak bir yere kadar motora çok zarar vermez. Yalnız yağ kaçağı siz yolda ilerlerken birden bire artarsa (ki arızalı turboda mutlaka artar) o zaman silindire giren yüksek miktar yağ yanmaya başlar ve silindir kapağı, gömlek, piston başı gibi parçalardan en az birisini eritir. Şansınıza göre en iyi ihtimal rektefe, en kötü ihtimal ise yeni bir motor alırsınız.

Turbo Yağ Kaçağı Nasıl Kesilir?

Turbo yağ kaçağını kesebilmek için kesinlikle yağ katkı maddeleri kullanmayınız. Bu maddeler tıkanmaması gereken yerleri tıkayıp motorunuza daha büyük zarar verebilir. Bu hallerde turbocuya gidip parçanın üstündeki contaları değiştirtmeniz gerekebilir. Bu işlemi kendiniz yapamazsınız, tork anahtarı olmadan mil ve pervanelerin montajını yapmak mümkün değildir. Fakat kendiniz tamir etmek isterseniz, turbo kartuşu adıyla satılan turbo içini komple alıp hazır bir içi eskimiş iç tarafla değiştirebilirsiniz.

Turbo yağ kaçırıyor yazısını daha başka konularda detaylandırmak üzere burada bitiriyorum. Tüm soru, istek, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki soru cevap bölümünden yazabilirsiniz. Turbonun yağ kaçırmadığı günlerde görüşmek dileğiyle…

Aşağıdaki videoda turbo revizyonu nasıl yapılır detaylıca görebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

18 thoughts on “Turbo Yağ Kaçırıyor

 • Aralık 10, 2019 tarihinde, saat 7:36 am
  Permalink

  Merhabalar aracım 2004 Ford connect 130 binde aracı sabahları çalıştırıp 15 dk bekliyorum sabahları giderken 1500 1700 devir aralığında tutup bırakma yapıyo motor ve mavi duman atıyor ama 2 bin devir üzerine çıkınca duman yok sadece turbo sesi duyuyorum sizce sorun turbodan mı?

  Yanıtla
  • Aralık 10, 2019 tarihinde, saat 9:46 am
   Permalink

   1500-1700 devirde 1.8 lynx motorlarda turbo henüz çalışmıyor diye biliyorum. Yani o esnada turbo motoru dolduramiyor, başka yerlere de bakmak lazım.

   Yanıtla
 • Eylül 12, 2019 tarihinde, saat 11:41 am
  Permalink

  bende de tucson 2005 var, Araç bir süredir yağ yakmaya başladı yani egzozların kenarları kararmaya başladı. Usta turbodan olabilir dedi ve hava borusunun içinde ki yağı gösterdi ve önce turboya bakarız orada sorun olmazsa motor a bakarız dedi.

  Aracın yağını yeni değiştirmiştim ve 2 bin km de ortalama yüzde 10 yağ yakmış.

  soracağım yağ kaçırma turbo dan ise ortalama ücret ne kadar olur?

  Yanıtla
  • Eylül 12, 2019 tarihinde, saat 10:09 pm
   Permalink

   Turbo yenilenirse bulunduğunuz yere ve yedek parça fiyatına göre 600-1000 tl civarı.

   Yanıtla
 • Ağustos 8, 2019 tarihinde, saat 8:07 pm
  Permalink

  Merhaba arabam 1,5 Qashqai turboya giden hortumu bağlantı yerinden yağ atmış duman ve koku yaptığını fark ettim usta sıkıştırmadan olduğunu sorun olmayacağını söyledi sizce ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Ağustos 8, 2019 tarihinde, saat 10:46 pm
   Permalink

   Bir turbocuya gösterin.

   Yanıtla
 • Ağustos 2, 2019 tarihinde, saat 5:50 pm
  Permalink

  S.a aracimda yaklaşık bir ay evvel motor suyuna yağ kaçağı oldu.suyun olması gereken yerde komple yağ dolmuştu.usta yağ soğutucusuyla ilgilidir dedi o zaman yağ soğutucusunu ve radyatörü degistirtmistim.yağ kaçağı kesildi.ancak geçenlerde motor durumu experde %60 çıktı.ve aracim daha 134 binde.neden olduğunu sorduğumda turbo yağ yakıyor olabilir dediler.sizce neden motor bu kadar düşük çıktı.

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2019 tarihinde, saat 10:56 pm
   Permalink

   Turbo doldurmazsa motor performansı eksik çıkar. Yalnız turbo motora hafif yağ verirse de performans normalden yüksek çıkar. Yağ yakıp yakmadigini bilemem, motor için de net bir şey söyleyemem fakat turboyu bir kontrol ettirin öyle dedilerse.

   Yanıtla
 • Temmuz 29, 2019 tarihinde, saat 12:02 am
  Permalink

  Çok güzel aydınlatıcı bir yazı öncelikle teşekkürler. galiba bende de yağ kaçağı var bazen turbo devreye girmiyor bende. turbosuz bir araç kullanıyor gibi oluyorum ufak yokuşlarda bayılıyor araba. Bu da yağ kaçaklarında olan bir durum mu ?
  Aracım Skoda fabia 1.4 Tdı

  Yanıtla
  • Temmuz 29, 2019 tarihinde, saat 11:00 am
   Permalink

   Sizinki başka bir durumdur. Yağ kacaginda turbonun çalışmaması gibi bir durum söz konusu değil. Egzoz gazı çıktıkça ve turboda mekanik bir sorun olmadıkça turbo çalışır.

   Yanıtla
 • Mayıs 30, 2019 tarihinde, saat 1:32 am
  Permalink

  2007 kango yokus yukari giderken iceri yanmia yag kokusu veriyor gittigim ustalar turbodan oldugunu soylediler ve degimesi gerektiginide soylediler bunun icin sizin verebileceginiz bir bilgi varmidir.

  Yanıtla
  • Mayıs 30, 2019 tarihinde, saat 3:39 pm
   Permalink

   Olabilir, turbo yağ kaçırmaya başladıysa revize ettirme izde fayda var.

   Yanıtla
 • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 8:32 pm
  Permalink

  Çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 7:18 pm
  Permalink

  Tamir olsa sağlıklı olur mu? Yeni bir turbo alsam hangi markayı tercih edersiniz?

  Yanıtla
  • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 7:38 pm
   Permalink

   Siz yazdığımı tam anlamamışsınız. Turbonun tamir olacak bir durumu olmayabilir. Dışarı akan yağ turboya giren yağ borularından olabilir. Bunun dışında turbo tamiri sağlıklıdır değişim gerekirse de genelde orijinal olarak kullanılan garrett tavsiye ederim.

   Yanıtla
   • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 8:30 pm
    Permalink

    Çok sağol teşekkür ederim.

    Yanıtla
 • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 6:38 pm
  Permalink

  Aracım kango turbonun konsol tarafındaki jiletin kağıdın üzerine buhar gibi ince yağ atıyor arabanın çekişi iyi atan yağ neden olabilir

  Yanıtla
  • Şubat 4, 2019 tarihinde, saat 6:39 pm
   Permalink

   Dışarı akıyorsa rekorlarından kaçırıyor olabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.