X

Turbo Yağ Kaçırıyor

Turbo yağ kaçırıyor gibi yine oldukça sevimsiz bir arıza konusu ile karşınızdayım. Özellikle dizel araç sahiplerini oldukça telaşlandıran bu arızanın nedenleri ve tamiri için sizleri aydınlatmaya çalışacağım. Turbo yağ kaçırıyor arızasını kendiniz yapamayabilirsiniz belki ama bilirseniz hem tamiratında ona göre pazarlık eder hem de motor mavi duman atınca yağın turbodan gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Geçelim konumuza…

Turbo Nedir?

Evvela turbonun ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatalım. Turbo en yalın anlatımıyla emme sırasında motoru silindir hacminden daha fazla havayla dolduran parçadır.

Peki bunu nasıl yapar?

Turbo parçasının görünüşü

Turbo iki tarafında pervane barındırır. Bunlardan birisi egzoz gazı motordan çıkarken oluşan hava akımıyla tahrik olur ve dönmeye başlar. Bunu çocukken elinizde salladığınız rüzgar gülüne benzetebilirsiniz, basınçlı egzoz gazı bu pervaneyi döndürür. Bu pervane ortasından bir mil ile emme tarafında bulunan başka bir pervaneye bağlıdır. Tahmin edeceğiniz gibi egzoz gazının tahrikiyle dönen pervane aynı şekilde emme tarafındaki pervaneyi döndürür ve temiz havayı çeken emme pervanesi de sıkıştırılmış bu havayı emme zamanında motora gönderir (burada intercool mevzuna girmiyorum).

Okuduğunuz üzere aslında çok karmaşık bir sistem değildir ve supercharger’e nazaran motordan çok çok az güç harcar bu çalışma esnasında. Supercharge (süperşarj) ise hareketi krank milinden aldığı için hem fazla güç harcar hem de yüksek devirde motoru dolduramaz. Neyse bu başka bir yazının konusu.

Neden Turbo Yağ Kaçırıyor?

Turbo çalışırken çok yüksek devirlere ulaşır. Bu devir sayısı motoruna ve turbosuna göre maksimum 100 bin’e kadar ulaşabilir. Dolayısı ile iki pervaneyi bağlayan milin devamlı yağlanarak hem aşınmanın azaltılması hem de soğuması gerekir. İşte bunun için turbo gövdelerinin orta kısmından bir yağ borusu girer ve karterdeki yağı turbo miline ulaştırarak aşınmanın önüne geçer. Bu yağın milin iki tarafında bulunan pervanelere ulaşmaması için de tahmin edebileceğiniz gibi mil ve gövdede çeşitli segman ve contalar bulunur. İşte bu parçaların aşınıp ömrünü doldurması ile de yağ ufak ufak emme ya da egzoz tarafına sızmaya başlar ve emme tarafına ulaşan yağ oradan da motor silindirine ulaşır.

Turbo’nun Motora Yağ Vermesi Nasıl Anlaşılır?

Turbo’nun iç kesit görünüşü

Öncelikle yağ yakan dizel motorlarda egzozdan mavi duman çıkar. Eğer bu mavi duman turbo yağ kaçağından kaynaklanırsa özellikle kaçak daha yeniyken turbonun devreye girdiği ve emme vakumu yüksek değerlere ulaştığında kısa bir süre egzozda mavi duman görülür. Fakat bu mavi duman devamlı olmaz ve durum çok hafifken gözle de görülmeyebilir. İleri zamanlarda devamlı bir yağ yakma hali olacaktır ama genelde turbonun devreye girdiği anlarda farkedilir şekilde egzozdan mavi duman çıkacaktır. Bu tür hallerde turbo tamiri yapılmadan araca binmenizi tavsiye etmem. Zira yağ kaçağının miktarı arttıkça motora piston eritmeye varana kadar büyük zararlar verir. Unutmadan bu kaçağı emme tarafındaki boruların ısınmasından, sökünce içinde yağ olmasından da anlayabilirsiniz.

Turbo Yağ Kaçağı Zararları Nedir?

Basitçe, araç yağ yakar ki çevre faktörünü saymazsak bir yere kadar motora çok zarar vermez. Yalnız yağ kaçağı siz yolda ilerlerken birden bire artarsa (ki arızalı turboda mutlaka artar) o zaman silindire giren yüksek miktar yağ yanmaya başlar ve silindir kapağı, gömlek, piston başı gibi parçalardan en az birisini eritir. Şansınıza göre en iyi ihtimal rektefe, en kötü ihtimal ise yeni bir motor alırsınız.

Turbo Yağ Kaçağı Nasıl Kesilir?

Turbo yağ kaçağını kesebilmek için kesinlikle yağ katkı maddeleri kullanmayınız. Bu maddeler tıkanmaması gereken yerleri tıkayıp motorunuza daha büyük zarar verebilir. Bu hallerde turbocuya gidip parçanın üstündeki contaları değiştirtmeniz gerekebilir. Bu işlemi kendiniz yapamazsınız, tork anahtarı olmadan mil ve pervanelerin montajını yapmak mümkün değildir. Fakat kendiniz tamir etmek isterseniz, turbo kartuşu adıyla satılan turbo içini komple alıp hazır bir içi eskimiş iç tarafla değiştirebilirsiniz.

Turbo yağ kaçırıyor yazısını daha başka konularda detaylandırmak üzere burada bitiriyorum. Tüm soru, istek, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki soru cevap bölümünden yazabilirsiniz. Turbonun yağ kaçırmadığı günlerde görüşmek dileğiyle…

Aşağıdaki videoda turbo revizyonu nasıl yapılır detaylıca görebilirsiniz.

Yorumları gör (43)

  • Merhaba Arkadaşlar
    Baba yadigarı TUMOSAN 60 80 DT var ve bu gün farkettim karterden turboya giden hortumun karter den çıkış kısmında yag sızıntısı var çok fazla değil gibi geldi bana ama sorun yaratırmı birde çözüm önerileriniz nelerdir. Saygılarımla iyi geceler..

  • Merhaba Arkadaşlar
    Baba yadigarı TUMOSAN 60 80 DT var ve bu gün farkettim karterden turboya giden hortumun karter den çıkış kısmında yag sızıntısı var çok fazla değil gibi geldi bana ama sorun yaratırmı birde çözüm önerileriniz nelerdir Saygılarımla iyi geceler..

1 2 3 11