Üst Kapak Contası Değişimi

Üst Kapak Contası Ne İşe Yarar?

Üst kapak contası değişimi yazımıza önce size parçayı tanıtarak başlayalım. Üst kapak contası silindir üst kapağı ile motor bloğu arasındaki contadır. Görevi de kapakların birleşim yerlerinde sızdırmazlık sağlamasıdır. Motor bloğu ile silindir kapağının içinde bulunan kanallarda soğutma suyu gezer eğer bu conta hasar alırsa soğutma suyu silindirlerin ya da hasar aldığı noktadaki tek bir silindirin içine girer ve sızma miktarına göre kaliteli yanmayı engelleyerek araçta tekleme, çiğ atma, ileri durumlarda yağa su karışması gibi pek çok arızaya sebebiyet verir.

Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Silindir kapak contası ile üst kapak contası aynı parçadır. Herhangi bir tamirci ya da konuda silindir kapak contası diye bir şey duyarsanız üst kapak contası ile aynı parça olduğunu bilin. silindir kapak contası arızasını aşağıda okuyabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim silindir kapak contası arızasının tamir fiyatı aracın modeline göre çok değişken olsa da subapların sağlam olduğunu varsayarsak küçük şehirlerde 500-600 liradan büyük şehirlerde 1000 lira gibi fiyatlardan başlar.

Üst Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

silindir kapak conta arızası
Yağa su karıştıran bir motorda bozulmuş yağın görünüşü

Üst kapak contası arızasını anlamak için bir kaç yöntem mevcut. Şüpheniz var ise ilk yapmanız gereken yağ kapağını açıp altına bakmak. Eğer yağ kapağının altında sabun kıvamında sarı renkte bir madde biriktiyse bu yağa su karıştığı ve yağın bozulduğu anlamına gelir. Öncelikle böyle bir aracı kullanmayın, yağ özelliğini yitirdiği için motor yatak sarabilir, siboplara zarar gelebilir ve yağın dolaştığı yerde pek çok arızaya sebep olabilir. Ayrıca yine genleşme kabında da yağ görürseniz bu da suya yağ karıştığı anlamına gelir. Tabi bu tek başına silindir kapak contasının yandığı ya da yırtıldığı anlamına gelmez. Bu karışma yağ soğutucusunun contasından da kaynaklanabilir.

Bu durumda yapmanız gereken aracın varsa radyatör, yoksa genleşme kabının kapağını açıp aracı çalıştırıp gaz vererek suyu gözlemenizdir. Eğer su kabarıp, köpüklenip taşıyorsa üst kapak contası arızalıdır. Suda hareket yoksa yağ soğutucusuna yönelebilirsiniz.

Başka bakılması gereken yerler

Bir Başka gözlemlemeniz gereken yer egzoz. Aracı özellikle sabah ilk çalıştırdığınızda aşırı duman geliyorsa (aslında bu duman değil su buharıdır) ve ilk çalıştırmada zorlanma, tekleme varsa yine bu da üst kapak contası yırtılmasının işaretidir. Bunun dışında contanın asarlı olması durumunda araç su eksiltir. Ama az ama çok illaki su miktarı azalır. Şüpheniz varsa su miktarını takip edin. Ayrıca seyir halinde hararet de bir göstergedir.

Eğer kendiniz emin olamadıysanız bir tamircide manometre ile silindirlerin sıkıştırma basıncını ölçtürerek ya da aletle kendiniz ölçerek de emin olabilirsiniz. Kaçak olan silindirlerin basıncı düşük çıkacaktır. Bu arada hatırlatmak isterim bu durumdaki araçlara piyasada satılan tıkayıcı sıvıları eklemeyin ve tamiratını yaptırın. Bu sıvılar tıkamamsı gereken yerleri de tıkayıp daha büyük hasara neden olabilirler.

Üst Kapak Contası (Silindir Kapak Contası) Nasıl Tamir Edilir?

Silindir kapak contası ve motor bloğu
Üst kapak contası ve motor bloğu

Üst kapak contası için tork anahtarı gibi somun çevirme kuvvetini ölçebilen özel alete ihtiyacınız var. Bu aletten elinizde yok ise bu işe hiç başlamayın derim. Önce isterseniz aracın takım contasını isterseniz de silindir kapak contasını alın. Bana göre takım conta almak daha makul olur. Açmışken emme, egzoz, külbütör, subap contalarını da değiştirirsiniz. Eğer ben değiştiririm diyorsanız adım adım işleme başlayalım.

BU İŞLEME BAŞLAMADAN ÖNCE MOTOR TAMAMEN SOĞUK OLMALIDIR

Önce aracın buji kabloları, bujileri, külbütör kapağını, emme ve egzoz manifoldunu sökün. Tabi bunları sökebilmek için çalışmanızı engelleyen parça ya da parçalar varsa bunları da sökün. Üstten eksantrikli araçlarda (günümüzde neredeyse hepsi böyle) triger kayışını ya da zincirini de kasnaklar ve zincir ya da kayışı bir boya ile işaretleyerek sökün. Külbütörü söktüğünüz zaman üst kapağı motor bloğuna sabitlemeye yarayan saplamaları göreceksiniz. Bu saplamaları da  (uzunca civata) ortadan başlayıp saat yönünde çevirerek söküp üst kapağı çıkartın. Bundan sonra yapmanız gereken üst kapağı çıkartmak.

Contadan kalan parçaları temizleyin!

Şimdi contadan kalan parçalar varsa temizleyin ve elinize bir su terazisi alıp motor bloğuna enleme, dikleme, çapraz şekillerde tutup blokta atık alup olmadığına bakın. Eğer atık varsa rektefiyecide taşlatmak gerekecek. Aynı işlemi silindir kapağını temizledikten sonra kapağa da yapın ve atık olup olmadığına bakın. Bundan sonra kapağı alıp kapakçıya ya da rektefeciye götürün. Subaplarda eğiklik, kaçak olup olmadığını en iyi onlar ölçer. Bu kısımla siz uğraşmayın. Eğer gerekli ise subapları yeniletin atık varsa taşladın. Taşlamadan sonra elinizdeki üst kapak contasını değiştirmeniz gerekebilir. Taşlama değerini (yani parçanın ne kadar zımparalandığını) kapakçı size verecektir ve yanma odasının yani motor sıkıştırma oranının değişmesi sebebiyle bundan sonra takılacak conta daha kalın olacaktır.

Buraya kadar kafanız karışmış olabilir. Biraz teknik bir işlem ama kapakçı ya da rektefiyeci sizi yönlendirecektir. Kapak yapıldıktan sonra her şey tamam demektir. Artık aracı toplayabilirsiniz. Burada ufak bir tavsiye daha vereyim. Saplamaların yenisini takmanız her zaman daha iyi olur. Daha sonra söküm işlemi olursa ya da daha evvel kapak açıldıysa ikinci sıkım işleminde saplamalar kırılabiliyor ve çıkartmak için tornacıya gitmek zorunda kalıyorsunuz. Yeri geliyor kılavuz pafta ile yeni delik açılıp helicoil konulabiliyor.

Conta Takıldıktan Sonra Motorun Toplanması

Contayı yerine yerleştirin, kapağı takarken kaymasını engellemek için elinizle hafifçe sıvı conta sürerseniz daha kolay olur. Sonra kapağı koyun ve sıkma sırasına göre değerlerde saat yönünde içeriden dışarıya dönerek kapağı sıkmaya başlayın. Örneğin ilk turda sıkım değeri 30 nm, ikinci turda 60, üçüncü turda 90 nm olarak sırayla saplamalar sıkılır. Bazı araçlarda örneğin 60 nm sıkılıp 180 derece gevşetilip 90 nm sıkılır. Bu değerler ve doğrusu aracınızın kitapçığında ya da aldığınız saplamaların kitapçığında yazar. İnternetten de bulabilirsiniz.

Sıkma en hassas iştir

Burada en hassas iş sıkma, bunu da yaptıktan sonra önceden koyduğunuz işaretlere göre triger zincir ya da kayışını takın ve külbütör kapağını contasıyla takıp geri kalan parçaları toplayın. Her şeyi bitirdiğiniz zaman yeni yağ, su ve antifiz koyun ve marşa basın. Araç çalıştıktan sonra bekleyin motor ısınıp çalışma sıcaklığına gelsin, aracın termostat açmasını sağlayın, arada suyu kontrol edebilirsiniz. Bir anormallik yok ise işlemler başarı ile yapılmış demektir. Bundan sonra bir kaç gün içinde arada kontrol edip bir anormallik olup olmadığını denetleyin. Gerekirse eğer tekrar su eksiltme gibi bir durum olursa külbütör kapağını açıp tekrar tork ayarlı anahtar ile saplamaları sıkın. Eski saplamalar yeni kapak takıldıktan sonra nadir de olsa gevşeyebiliyor. Bunu engellemek için locktite kullanmanız yerinde olacaktır.

Bu yapılan işlem bir motorda rektefeden sonra yapılan en zor işlemdir. Sökme takma aşamalarından çok eğer yapılırsa taşlama ve doğru kalınlıkta conta kullanımı çok önemli, kapakçıya ya da rektefeciye üst kapağı götürmek istemezseniz üst kapak işlemlerini kendiniz de yapabilirsiniz bunu başka bir yazıda anlatacağız ama pek sağlıklı olmaz. İşlem sırasında en dikkat etmeniz gereken nokta triger ve saplamaları sıkmak. Sorularınızı aşağıdan sorabilir, olumlu olumsuz yorumlarınızı yazabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

8 thoughts on “Üst Kapak Contası Değişimi

 • Ocak 4, 2022 tarihinde, saat 3:13 am
  Permalink

  Ustam, öncelikle yazı için teşekkürler, çok beğendim. Corolla 2005 vvti aracıma kompresyon testi yatırdım ve 1. Göz 150 çıkarken diğer 3 göz 175 çıktı, tek göz bu kadar zayıfken motoru açmadan kurtaramaz mıyım sizce, karbon clean gibi yollar fayda sağlar mı? Bir akıl verirseniz müteşekkir olurum. İyi günler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 • Mart 16, 2021 tarihinde, saat 2:48 am
  Permalink

  ustam palio weekend 1.4 aracımın motorunda yağ sızıntıları vardı üst kapak contası değişti, silindir orta kapak contası değişti, eksantrik mil contasına bakıldı sorun kaçak yok değişmedi. sonrası trıger kayısının oraları da taktı topladı aracı. çalıştırdık sesli sürtme sesi gibi çalıştı usta kayışların orayı fazla sıkmış gevşetti falan çalışma sesi düzeldi daha sonrada gazcıya gittim giderken devir siz gibiydi araç gazcı gaz ayarı yaptı çekiş arttı düzeldi düşük viteslerde. daha sonra da uzun yolda tekrar denedim yüksek viteslerde eskiden yokuş yukarı daha iyi çekişi varken çekiş azaldı 4den 3 e düştü gibi gaz ayarından mıdır yoksa usta sente ayarını yapamadı, çok sıktı kayışlar gergin falan ondan mıdır iyi günler iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Ocak 17, 2022 tarihinde, saat 12:57 am
   Permalink

   Merhaba benim silindir kapak contası değişti
   Kahve renkli recel gibi olan sıvıyı contanın iki yüzüne sürdü o sıvı contanın. Su Kanalarını tıkamazmı ?
   Yapışkan katı reçel gibiydi ve contanın iki yüzüne komple sürdü bı sıkıntı olurmu?

   Yanıtla
 • Haziran 6, 2019 tarihinde, saat 7:56 pm
  Permalink

  cok begendım yazıyı gayet anlasılır. banada faydası oldu tesekkurler

  Yanıtla
 • Mayıs 25, 2019 tarihinde, saat 11:43 pm
  Permalink

  Merhaba, araç chevrolet lacetti 1.6 duman atma sorunu yaşıyorum ve her viteste . 3200 deviri geçmiyor. (gaz kesmeye baslıyor) Acaba eksantrik mil sensörü ile alakalı bir durum mudur ?

  Yanıtla
  • Ağustos 3, 2021 tarihinde, saat 2:52 pm
   Permalink

   VARSA TURBO YOKSA ENJEKTOR

   Yanıtla
 • Şubat 28, 2019 tarihinde, saat 1:13 pm
  Permalink

  lpg li arac ise bu işlemden sonra sadece benzin de ne kadar km kullanmamız gerekir

  Yanıtla
  • Şubat 28, 2019 tarihinde, saat 7:25 pm
   Permalink

   Öyle bir zorunluluğunuz yok. Fakat işlemde bir hata olup olmadığını anlamak için (hararet vs) benzinde biraz yol yapıp soğutma sisteminin olması gibi çalıştığını gozlemlemeniz yeterli.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.