V KAYIŞI SES YAPIYOR

V KAYIŞI SES YAPIYOR

V kayışı ya da başka bir adıyla alternatör kayışı genelde motorun krank kasnağından aldığı hareketi otomobillin elektrik üretmesine yarayan alternatöre (şarj dinamosu da denir) klima kompresörüne, hidrolik direksiyon pompasına, bazı modellerde su devirdaim pompasına ileten parçadır.

Alternatör kayışı nerede?

Kaputu açıp motoru karşınıza aldığınızda solunuzda yani yolcu tarafında bulunan v kayışı, dik yerleştirilmiş motorlarda en önde radyatörün hemen arkasında bulunur. Genelde kanallı düz yapıdadır ve güncel otomobillerde kendisine özel süspansiyonlu gergisi bulunur. Eski araba modellerinde alternatörün bağlı bulunduğu kol elle gerilerek sökme ve takma işlemi gerçekleştirilir. V kayışını, triger kayışı ile karıştırmayın, zira triger kayışının görevi çok başka. Yan taraftaki fotoğrafta alternatör kayışı gözüküyor.

v kayışı, vkayışı kasnağı, v kayışı gergisi, v kayışı nasıl değiştirilir, kayış nasıl takılır, alternatör kayışı
V kayışı

V kayışı sesi nasıl olur

Alternatör kayışı neden ses yapar, sesin nasıl kayıştan geldiğini anlayacağız diye aklınızdan geçirdiğinizi duyar gibiyiz. Kayış, eskiyip yıprandığı zaman “ciyk” diye yazıya dökeceğimiz ince ve devirle paralel artıp azalan bir ses yapar. Bu ses, kayışın kasnaklara tutunup senkronize olarak dönemesinden kaynaklanır. Yazının sonuna ilgili sesi koyacağız.

V kayışı sesini nasıl anlarız

Aracınızda yukarıda tarif ettiğimiz gibi ince bir ses duyarsanız teşhisini yapmanın en kolay yolu motor kaputunu açıp avucunuza alacağınız biraz suyu kayışın üstüne dökmektir, eğer su döktüğünüzde gelen ses sonra ererse bingo! doğru tespit yaptınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken son şey eski kayışı söküp yerine yeni kayışı takmak ama önce doğru parçayı almak.

Alternatör kayışı nasıl değişir?

Buraya kadar her şey güzel gelişti, arızayı doğru teşhis edip, şase numarası ile doğru parçayı aldınız. Şimdi sırada açıkçası biraz yorucu ve uğraştırıcı olan bu kayışı değiştirmek var. Genelde yeri itibarı ile çalışmanın zor olduğu alanda bulunan alternatör kayışına uzanabilmek için önce çalışacağınız yeri boşaltın. Varsa radyatör genleşme kabını sökebilirsiniz. Bu size çalışmak için oldukça büyük bir alan sağlayacaktır. Çalışma alanınızı hazırladıktan sonra kayışın bağlı olduğu düzenekte hareketli olan gergi bilyesini bulacaksınız. Kimi araçlarda süspansiyonlu büyükçe gergi kullanılırken kimi araçlarda da yaylı gergi kullanılıyor. Bu gergiyi ortasından uygun metrik ölçüde lokma ile  gevşettiğiniz zaman kayışı kolaylıkla alıp yerine yenisini takabilirsiniz. Eğer olur da geçtiği yeri karıştırırsanız kayışın iç tarafı kasnaklara dış tarafı gergi bilyelerine gelecek şekilde yeni kayışı takabilirsiniz. Daha sonra gevşettiğiniz gergiyi sıkıp, diğer parçaları yerlerine koyarak tamiratı sonlandırın. Otomatik gergilerde kayış yay ya da süspansiyon tarafından kendi kendine gerilir bunlarda bir ayar yapmak gerekmez ama eski araçlarda kayışı elle gerecekseniz üstten bastırdığınız zaman 5 mm bel verecek şekilde germeniz gerekir. Eğer fazla gererseniz kasnaklar arızalanır, az gererseniz ise kayış kaçırıp sıyrılır.Alternatör kayışı koparsa ne olur?

Seyir halinde başınıza geldiği an öncelikle aracınızın gösterge panelinde akü ışığı yanacaktır. Bu ışık akünün şarj olmadığını belirtir, eğer hidrolik direksiyon pompası bağlıysa direksiyon sertleşir, ezcümle bağlı bulunduğu parça çalışmaz. Bu durumda aracınızı en kısa sürede güvenli bir alanda durdurun. Zaten siz durdurmazsanız 1-2 kilometre içinde akünüz biteceğinden kendisi stop edecek. Ya gidip parçayı alıp kendiniz aracın olduğu yerde değiştirin ya da bir usta çağırıp değiştirmesini sağlayın. Yeni kayış takıldıktan sonra aracınız ufak bir kontrolden sonra harekete hazırdır.

Bu videoda kayış sesini duyabilirsiniz. Bu ses kesik kesik ya da devamlı olabilir. Başka sorunların çözümü için takipte kalın.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.