Vites Halatı

Vites halatı koparsa ne olur, ne işe yarar gibi soruları ve tüm işleyişini anlatacağımız bu yazıda, böyle bir durumla karşılaşırsanız nasıl anlayacağınız ve neler yapabileceğinizi de anlatacağız. Burada okuyacağınız ufacık bir bilgi çekiciye vereceğiniz 200-250 lira gibi ücretlerden kurtulmanıza sebep olabilir. Öncelikle vites halatı, vites kolu ile şanzımanı bağlayan parçadır. Yani siz vites değiştirdiğinizde halat vasıtası ile şanzıman üstünde yer alan bir kolu ileri ve geri ittirirsiniz.

Vites halatının ne işe yaradığını öğrendiğinize göre şimdi arızası, koptuğunda ne yapmanız gerektiği ve tamiri gibi konulara geçelim. Şunu da hatırlatalım, bu parçaya vites spirali, vites teli de denir.

Vites Halatı Kopar mı?

Vites spirali zamanla telin deformasyonuna bağlı olarak uzar ve nihayetinde kopabilir. Lakin kopma aşamasına kadar da vites kolunun hareketlerinden size arızalandığı bilgisini de verir. Öncelikle halat deforme oldukça vites kolu da boşluk yapmaya başlayacaktır. Vites aralığınız uzar, örneğin 5 cm bir hareket ile 1. vitese atıyorsanız bu mesafe 6-7 santimetre uzunluğa uzar. Vites kolunu salladığınızda bu boşluğu hissedersiniz. Daha ileri durumlarda vites geçmemeye başlayacaktır. Kolu sertçe ve zorlayarak geçirmek istediğiniz yönde hareket ettirmeye başlarsınız. Daha ileri durumda vitesten atmalar, tam geçmeme durumu da başlar ve nihayetinde yolda kalmanıza sebep olur.

vites spirali
Manuel Vites Halatı

Vites Spirali Tamiri

Çok fazla sorun çıkarmayan vites halatını tamir etmek maalesef mümkün değil, ancak yenisi ile değiştirebilirsiniz. Bu işlem biraz el oyalasa da kendinizin üstesinden gelebileceği bir işlemdir. Eğer yolda kalma gibi bir durum yaşarsanız gerekirse hava filtre kutusu ve aküyü sökerek şanzımanın üst tarafına ulaşın ve elinizle rastgele bir vitese geçirin, bu vites 2 ya da 3. vites olabilir. Aracınızı kaldırabilecek bir vites olması önemli. En azından en yakın tamirciye kadar böyle gidebiliriniz.

Vites Halatı Nasıl Değişir

Yeni parçayı aldıysanız işe vites kolu ve etrafındaki trimi sökerek başlayacaksınız. Araçların marka modeline göre değişse de bir kaç yıldız vidayı sökerek tüm trimi ve körüğü çıkartın. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Vites kolunun etrafını boşalttığınızda kablonun vites tarafında olan kısmını göreceksiniz. Bu kısımda halatı sökün ve kaputu açın. Kaput altında iş biraz daha karmaşık olabilir. Genelde yukarıdan ulaşılabilir olsa da bazen çok ters yerde olabilen vites halatına ulaşmak için aracın eğer şoför tarafındaysa hava filtre kutusu ve hortumu, akü ve varsa başka parçalarını sökmeniz gerekecek. Eğer yukarıdan ulaşılabilir değilse bir kriko ile aracı kaldırıp varsa alt koruma kapaklarını söküp halatı şanzıman tarafından da sökün. Bu işlemden sonra aracın içine geçip halatı çekip çıkartın ve yenisini içeriden tekrar takın. Gerektiği gibi sabitledikten sonra halatı geçeceği delikten motor kompratmanına götürün ve şanzıman bağlantısını yapın. Bundan sonra herşeyi geri toplayın.

Linkteki videoda örnek olarak vites halatının nasıl değiştirildiğini görebilirsiniz. Bu arada vites halatı fiyatları çok değişken 100 lira ile 500 lira arasında değişiyor. Fiyatı iyi araştırmanızda fayda var. Bu arada videodaki otomatik ama kafanız karışmasın, manuellerde bu kablonun ikili olanı mevcut. Özünde işlem aynı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.