Yağmur Sensörü Çalışmıyor

Yağmur sensörü çalışmıyor ya da kararsız çalışıyorsa, hassasiyeti bozulduysa bu arızayı tamir etmek için çok para harcamanıza gerek yok. Önce yağmur sensörü nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır bunları öğrenerek işe başlayalım.

Yamur Sensörü Nedir?

Yağmur sensörü cama düşen su miktarını algılayarak sileceği çalıştıran, su miktarına göre çalışma hızına ve sıklığına karar veren elektonik devredir. Bu devre araçların dikiz aynasının hemen arkasında cama yapışık olarak durur. Üzerinde basit, çıkabilen bir kapak bulunur. Eğer bir aracın ön camına önden baktığınızda hemen dikiz aynasının arkasında  bir şey varsa o parça yağmur sensörüdür.

yağmur sensörü ön camda yeri
Arabanın ön camında yağmur sensörü görülüyor – Yağmur Sensörü Çalışmıyor

 

Yağmur Sensörü Ne İşe Yarar?

Aslında bir üstte anlattığımız gibi, yağmur sensörü olmayan araçlarda silecek kolu ile fasılayı şöför ayarlamak zorundayken sensörün bulunduğu araçlarda kol, sensör konumuna getirilerek ve istenirse hassasiyeti ayarlanarak yağmurun şiddetine göre sileceğin silme hızı ve sıklığı otomatik ayarlanmış olur. Eskiden üst sınıf araçlarda bulunan bu ekipman artık neredeyse kompakt sınıf araçlarda bile sunulmaya başlanıldı.

Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

yağmur sensörü
Yağmur sensörünün nasıl çalıştığı grafite görülüyor

Yağmur sensörü, bir kızılötesi ışık kaynağının cama doğru 45 derecelik açıyla kızılötesi ışık yansıtması ve geri dönen ışık miktarını bir reseptörle ölçmesi prensibi ile çalışır. Camda yağmur yokken bu ışık sensörün üstündeki jelin ve ön camın içinden geçip gidecek fakat ıslaklık olduğu zaman geri yansıyacaktır bu da reseptörlerin yansıyan ışık miktarına göre sileceğin çalışma hızını tetiklemesine sebep olacaktır. İlk sensörün 1958 yılında farklı bir amaç için General Motors tarafından icad edilmesine rağmen sileceklerde kullanımı 1996 yılında yine bir Amerikalı marka olan Cadillac ile başlamıştır.

Yağmur Sensörü Çalışmıyor

Yağmur Sensörü Tamiri

Buraya kadar çalışma prensibini öğrendiğinize göre çalışmayan ya da kararlı çalışmayan sensörünüzü tamir etme zamanı geldi. Çoğunlukla sensörler elektronik olarak arızalanmaz. Yamur sensöründe çalışmama ya da kararsın çalışma gibi sorunlar jelin kirlenmesi, kuruması ve işlevini yerine getirememesinden kaynaklanır. Tamir için kapağını sökün ve sensörü soketinden çıkartın. Üstündeki jeli bir ıslak mendil ile temizleyin, yeni jeli sıkın ve yerine monte edin. Elinizde yağmur sensörü jeli yoksa ya da satın alamıyorsanız jel yerine çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Çift taraflı bant da jel kadar iş görecektir ama ömrü jelden daha kısa olacaktır.

Sonradan Yağmur Sensörü Takılır mı?

Aracınıza sonradan da yağmur sensörü takabilirsiniz ama maliyetli olur. Bir ara hazır kitler satılıyordu fakat fiyatları oldukça pahalıydı, arduino devreden yapabilirsiniz ama bunu ön cama yapıştırmak ve koruyucu kapak uydurmak biraz maliyetli olacaktır.

İlginizi çekebilir; motorlarda kullanılan sensörler

Aşağıdaki videoda yağmur sensörü jelinin nasıl yenilendiğini görebilirsiniz. Dediğimiz gibi jel yerine çift taraflı bant kullanablirsiniz ama değişim zamanı daha sık olacaktır.

DMCA.com Protection Status


2 thoughts on “Yağmur Sensörü Çalışmıyor

 • Ocak 15, 2019 tarihinde, saat 9:45 pm
  Permalink

  C180 w204 aracımın tutarsız çalışan yamur sensörünü söküp yerine fasıla rölesi bağlasam hata kodu almadan silecekleri fasılalı çalıştırabilirmiyim.Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Ocak 15, 2019 tarihinde, saat 11:22 pm
   Permalink

   Çok teknik bir konu, genelde çözümü vardır bu tür sorunların. En azından araca yazılımsal müdehalede bulunulur kişiselleştirme kısmından özellik kapatılabilir. Mercedes için bu yapılabiliyor mu bilmiyorum fakat bir çok markada olabiliyor. Bir de şunu anlayamadım. Yağmur sensörü olsa da araçta zaten sensör kapalı konumdayken kullanmak için fasılalı silecek bulunur. Sizin bir fasıla rölesi takmanıza gerek kalmaz. Bence bir oto elektronik (elektrik değil) ve beyin tamricisine danışın, en azından daha doğru yönlendirecektir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.