Z Rot Nasıl Değiştirlir, Ne işe Yarar

Z Rot Ne İşe Yarar?

Z rot nasıl değiştirilir yazımıza önce parçayı tanıyarak ve ne işe yaradığını anlatarak başlayalım. Z rot (askı rotu da denir) iki tekerlek arasındaki viraj demirini üst taraftan karşıtına, alt taraftan ise taşıyıcıya yani bir nebi tekerleğe bağlayan parçadır. Z rot aracın viraj stabilitesinin artmasına yani virajlarda dengeli sürüşe imkan verir. Virajda değişen tekerlek açıları bu parça ve aradaki viraj denge çubuğu sayesinde birbiri ile uyumlu olur.

Z Rot Neden Bozulur?

askı rotu
Örnek bir Z rot

Baştan söyleyelim aslında oldukça dayanıklı parçadır. Önceki ön düzen parçaları ile ilgili yazılarımızda belirttiğimiz gibi aynı rot başı, rotil, gibi bu parça da 2 tarafı mafsallı parçadır ve her mafsal gibi zaman içinde hareket eden yüzeyleri birbirini aşındırdığı için boşluk yapar ve parça kararsız çalışmaya başlar. Sadece z rot değil tüm ön düzenin parçalı mafsalları devamlı bozuk yollarda düşey ve yanal hareketler arttıkça çalıştığı için aşınma kaynaklı bu arızalar kaçınılmazdır.

Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır?

Parça arızalandığı zaman kasis ve çukurlarda ses yapmaya başlar, bu ses bir metalin kopmasına da benzeyebilir. Viraj kabiliyeti düşer, lastiklerin viraj kararsızlıkları direksiyonda hissedilmeye başlar. Bu durumlarda elinizle ya da bir levye yardımıyla parçayı sallayarak boşluğuna bakabilirsiniz. Boşluk hissediliyorsa parça arızalıdır. Unutmadan gıcırdama gibi seslere de neden olur.

Z Rot Arabanın Neresinde?

Genelde hemen tekerleğin arkasına baktığınızda aşağıdan yukarı ince dikey bir demire bağlı iki adet mafsallı uç olan parça z rottur. Amortisöre paralel şekilde dikey poziyonda olur ve ismiyle müsemma “Z” şeklini andırır. Bu arada z rot değişmezse ne olur onu da yazalım. Aracın viraj dengesi bozulur, konforu hissedilir şekilde düşer ve çok fazla ses yapar. Z rotu bozuk bir araçla çok fazla yol yapmayın ve mecbur kalırsanız da virajlara oldukça yavaş girin.

Z Rot Fiyatları?

Ön düzenin en ucuz parçalarından birisi de z rot. Genelde z rot fiyatları muadil parçalarda 20 lira civarıdır, orijinal parçalar 100 liraları da bulabilir. Burada Z rot değişimi yapmadan evvel bu seçenek size kalmış. Yalnız şunu da belirtmek isterim, bazen forumlarda da sıkça soruluyor orijinal mi yan sanayi mi diye, yan sanayi parçalar öyle küçük atölyelerde üreticinin kafasına göre ürettiği parçalar değildir. Belli bir lisanslama ve denetim altında üretilir. Dolayısı ile parça seçiminde yan sanayi alacaksanız bu da aklınızda bulunsun.

Z Rot Nasıl Değiştirilir?

Z rot değişimi öyle karmaşık, içinden çıkılmaz, çok zor ve ustalık gerektiren bir iş değildir. Aracınızın bakımlarını ufaktan yapmaya başladıysanız korkmadan yapabileceğiniz tamiratların başında gelir. Şimdi geçelim adım adım z rot nasıl değiştirilir kısmına. Öncelikle aracı düz bir zemine alın. Arızalı tarafın lastik bijonlarını gevşetin ve kriko ile kaldırın. Daha sonra lastiği sökün, uygun ölçüde açık ağız anahtar ve lokma ile üst ve sonra alt somunları gevşetin ve parçayı yerinden çıkartın. Genelde 13-14-15 numara anahtarlar z rot somunu sökmek için uygundur. Daha sonra gerisin geriye yeni parçayı koyup somunları sıkın ve tekerleği yerine takıp, bijonları sıkarak aracı krikodan indirin.

Z Rot Değiştirdikten Sonra Ayar İster mi?

Araçlarda sadece rot başları değiştirdikten sonra rot ayarı yapılır, dolayısı ile z rot, rotil, salıncak, aks gibi parçalar değiştirildikten sonra herhangi bir ayara ihtiyaç yoktur.

Aşağıdaki videoda z rot değişimini adım adım izleyebilir ve kendinizde aracınızda değiştirebilirsiniz. İzlemenizi mutlaka tavsiye ederiz.


DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.